Apple Son 3 Ayda 50,55 Milyar Dolar Kazandı

Apple Son 3 Ayda 50,55 Milyar Dolar Kazandı

Teknoloji şirketi Apple, 2016 yılı ikinci çeyrek dönemine ilişkin gelir ve satışlara dair bilançosunu yayınladı. İşte detaylar...

Apple son üç ayda 50,55 milyar dolar gelir elde etti. Bu gelirlerin 32,85 milyar dolar iPhone satışlarından. 4,4 milyar dolar iPad, 5,1 milyar dolar Mac satışlarından elde edilirken Apple servislerinden 5,99 milyar ve diğer ürünlerden de 2,1 milyar dolar gelir elde edildiği resmi olarak açıklandı.

Apple adına elde edilen gelirler memnuniyetle karşılanmadı. Çünkü geçen yılın aynı dönemindeki gelir miktarı 58 milyar dolardı. Ayrıca bir önceki dönemde de 75,8 milyar dolarlık girdi elde edilmişti.

Apple’da göstergeler, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 ve bir önceki çeyreğe göre de yüzde 33 gerilemeye işaret etti.

Şirketin yatırımcılar nezdinde de memnun olmadığı kaydedilirken bilançoya ilişkin bazı görüşler de kamuoyunda yer buldu. Apple’ın iPhone SE satışlarının beklentilerin altında kalması, bu modelin yanlış bir hamle olduğu yorumlarını artırdı.

Öte yandan Apple ürün ve hizmetlerinin hangi ülkelerde daha fazla satıldığı da gözler önüne serildi. Amerika pazarının tüm gelirlerin (50,55 milyar dolar) büyük kısmı olan 19 milyar dolarla Apple’a en fazla kazanç sağlayan pazar olduğu görüldü. Avrupa pazarında 11, Çin pazarında 12 milyar dolar gelir elde edildi.

YORUM

Yorumlar 0