Haber

Mac Kullanıcıları için 10 Harika Uygulama

Mac kullanım deneyimizini geliştirecek birbirinden yetenekli 10 yazılımı bir araya getirdik…

Mac kullanan sevgili okurumuz, bu yazıda size fayda sağlayacak, çeşitli ihtiyaçlarınıza pratik çözümler getirecek 10 uygulamayı bir araya getirdik. Grafik tasarımcılar, metin yazarları ve diğer birçok Mac kullanıcısı için yetenekleri ile dikkat çeken, bizlerin ve diğer otoritelerin olumlu görüşlerini almış uygulamaları derledik.

Uygulamalar arasında ev kullanıcısının sosyal medya paylaşımlarına renk katacak olanlar da var, iş dünyasının yoğun gündemi arasında bir tür keşmekeş içindekilere kolaylık sağlayanlar da.

İşte bu keyifli yolculuğa başlıyoruz…

kuvva Kuvva wallpapers

Evet Mac güzeldir, ama ekranını da başıboş bırakmamak gerek. Bunun için geliştirilen belki de en iddialı uygulamalardan biri Kuvva. Kuvva, Mac bilgisayarınız için güzel duvar kağıtları içeren çok özel bir yazılım. Tamamı lisanslı tasarımlar genellikle illüstrasyon şeklinde. Ayrıca fotoğraflar da var. 3D, sofistike, karamsar ya da belli gün ve dönemlere özgü, sayısız masaüstü ekranı sunan Kuvva, bunların hepsini yüksek çözünürlüklü sunuyor. Mac’iniz için optimize edilmiş, yapılandırılmış çalışmaları seçiyorsunuz.

Kuvva, Mac için vazgeçilmeziniz olabilir. İlham verici…

Kullanımı ise son derece kolay; 12.99 TL fiyatlı uygulamayı Mac App Store’dan indirin, daha sonra masaüstünün en yukarısındaki şeritte (menü bar), sağ kısımda Kuvva simgesini göreceksiniz. Bu simgeye dokunup duvar kağıdınızı değiştirebilir, seçeneklere bakabilirsiniz. Uygulama, size belli aralıklarla yeni duvar kağıtları da getirir. Sürprizlerle dolu ve estetik düzeyiyle yüzünüzü güldüren bir Mac için Kuvva vazgeçilmeziniz olabilir. İlham verici…

12.99 TL

Skitch Skitch

Skitch, faydaları ile yere göğe sığdıramayacağınız uygulamalardan biri. Mac App Store’dan ücretsiz olarak edinilebiliyor ve temel işlevi fotoğrafları biçimlendirmek, kesip/boyutlandırmak ve bunların üzerlerine şekiller ekleyip yazılar yazmak şeklinde devam ediyor.

Uygulama son derece pratik; açtığınız anda sizi boş bir ekran ve etrafında bazı butonlar karşılıyor. Bu boş ekrana görüntüleri sürükleyip, daha sonra butonlarla dilediğinizi yapmaya başlıyorsunuz. Örneğin ok işareti ekleyebiliyor, renkli kalemlerle çizimler yapabiliyorsunuz. Kalp, soru işareti gibi ikonlar da görüntülere eklenebiliyor. Ekranın görüntüsünü ya da dilediğiniz bir yerini kesip alabilmenizi sağlayan robotu da çok kullanışlı.

Bir internet sayfasından, görseli alın ve kopyalayın. Masaüstünüzden Skitch’e sürükleyin ve açılsın. Daha sonra istediğiniz işlemleri gerçekleştirin örneğin. Sosyal medyada ilginç çalışmalarınızı paylaşmayı da deneyebilirsiniz. Yaratıcı, faydalı ve pratik bir yazılım. Özellikle toplantılarla haşır neşir kimseler için ideal. Son bir şey; güncellemeleriyle sürekli olarak kendini daha da geliştiriyor.

Skitch ile keyife dönüşen anlar

Bir internet sayfasından, görseli alın ve kopyalayın. Masaüstünüzden Skitch’e sürükleyin ve açılsın. Daha sonra istediğiniz işlemleri gerçekleştirin. Basit, fonksiyonel ve eğlenceli…

Ücretsiz

1Password1Password

Kullanıcı adı ve şifre kombinasyonlarını akılda tutmak kimi kullanıcılar için bir hayli zor. Tam bu noktada güvenlik açısından her hesap için farklı bir parola kullanmanın öneminin de altını çiziyoruz. Peki şifreler ya karışırsa, unutulursa? İşte 1Passport tam da bunun için getirilmiş bir çözüm…

Uygulama, tek bir güvenlik şifresinin girilmesinin ardından birçok site ya da platform için kompleks şifreler oluşturup, bunları gerektiğinde kullanmak adına saklıyor. Böylelikle kullanıcılar, hem daha güvenli şifrelere sahip oluyor, hem de tüm bunları akıllarında tutma karmaşasından uzaklaşıyor. Tüm Mac App Store uygulamaları arasında en pahalılardan biri olduğunu belirtelim.

Şifre güvenliği ve bu konudaki diğer alternatifler hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Kullanıcı adı ve şifre kombinasyonlarını akılda tutmak kimi kullanıcılar için bir hayli zor. 1Passport bu konuyu çözüme kavuşturuyor.

129.99 TL

evernote-2Evernote

Evernote, üretkenliğinizi doruğa çıkarmanıza olanak sağlayan modern bir çalışma alanı. İster ilham kaynaklarını toplayan bir serbest tasarımcı olun, ister birlikte daha verimli çalışmak isteyen profesyonellerden oluşan bir ekibin parçası, Evernote amaçlarınıza ulaşmanızda size yardımcı oluyor. Evernote’u şunları yapmak için kullanabilirsiniz;

İster kısa listeler halinde ister ayrıntılı çalışma notları şeklinde not tutabilir, birden çok kaynaktan gelen (web makaleleri, elle alınmış notlar ve fotoğraflar) içeriği tek bir yerde saklayabilirsiniz. Ayrıca kayıtlı tüm notlarınızı arayabilir, çalışmalarınızı düzenleyip paylaşabilirsiniz. İşiniz ilerledikçe sunumlar yaparak hızlı ve etkili toplantılar da yapabilirsiniz. Evernote ile slayt oluşturmanıza gerek kalmaz, tek bir tıkla notlarınız ekran dostu bir düzene girer.

Uygulamayı Mac App Store’dan indirebilirsiniz.

Ücretsiz

Clear_for_MacClear for Mac

Mac için yapılacaklar listesi uygulaması Clear, kendi alanının en iyisi. Things, OmniFocus gibi alternatifleri de yakından tanıyoruz ama bu uygulama gerek daha derli toplu olması, gerekse çok daha verimli niteliklere sahip oluşuyla öne çıkmayı başarıyor. Peki tam olarak ne işe yarıyor?

İlk olarak iPhone uygulaması ile adından söz ettiren Ckear, 1 milyona yakın indirilme sayısına ulaşarak, oldukça spesifik bir alanda geliştirilmiş bir yazılımın ne denli ilgi görebileceğini de gözler önüne serdi. Amacı belli aralıklarla kendi aklınızda tuttuğunuz programları size göstermesi, hatırlatması. Bu sayede önemli bir toplantı ya da bir iş teslimi için kalan süreyi daha yakından takip edebiliyorsunuz. Elbette yüzmeye gitmek, arkadaşlarla kahve içmek gibi sosyal ya da kişisel aktiviteleri de ‘yapılacaklar listenizde’ kayıt altına alabilirsiniz.

Krom gri barı, menü çubuğu simgesi, çoklu pencere desteği, klavye kısayolları ile kullanışlı. Ayrıca hoş efektlerle geliyor. Etkileşim ve kullanım gayet iyi. Uygulama, çok güzel bir arayüz ve pratik yönleri ile dikkate değer. Yoğun kişilere duyurulur.

26.99 TL

Fantastical-2-para-Mac1 Fantastical 2

2015 Apple Tasarım Ödülü sahibi Fantastical, temelde bir takvim uygulaması. Tarihler, saatler ve bunların işaretlenmesi şeklindeki klasik takvim özelliklerine farklı bir bakış açısı getirmesi ise öne çıkan yanı. Takvim, iCal, BusyCal, Entourage veya Outlook ile entegre olarak çalışabiliyor. Ayrıca arayüzü ve kullanımıyla da fark yaratıyor…

Uygulamayı indirdikten sonra planlarınızı organize ediyorsunuz; örneğin saat 13:00’da bir arkadaşınızla öğle yemeği, 16:00’da toplantı şeklinde bir kurgu söz konusu. Mac’inizde bunları ekranınızın büyük yazılar halinde görüyorsunuz.

Bir randevu ya da planınızla ilgili kayıt tuttunuz ve tarihini hatırlamıyorsunuz diyelim; bu kez de arama yaparak ilgili bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Yetenekleri ile Mac kullanımına yeni bir boyut katan uygulama, 129.99’luk fiyatıyla ‘bir kez indiririm, keyfime bakarım’ dedirten türden.

129.99 TL

Bartender-macBartenderk

Düzenli olmak sizin için ne ifade ediyor? Örneğin masaüstünüzü hangi aralıklarla toparlarsınız? Gereksiz resimleri ya da belgeleri çöpe atma anı sizde ne gibi hisler uyandırıyor? Ben derli toplu bir Mac kullanıcısıyım ve masaüstümde fazlalıklardan nefret ediyorum diyorsanız Bartender ile tanışmalısınız…

Bartender, ilginç bir isimle geliyor. Mac App Store’dan indirilebiliyor ve ardından da menü barını adeta ‘kendine’ getiriyor. Buradaki karışıklık ve dağınıklığı alt ediyor. Nasıl mı?

Uygulama, üstteki barın tüm kontrolünü size kazandırıyor. İsterseniz hepsini gizleyebilir, sadece tek tıkla açabilir; isterseniz belli olanları görüp, diğerlerini gizleyebilirsiniz. Ayrıca belli ayarlar yapıp tüm uygulamalarınız yapılandırabilirsiniz.

Ücretsiz

[btn url=”https://teknolojituru.com/mac-kullanicilari-icin-10-harika-uygulama-2/” text_color=”#e5e5e5″ bg_color=”#1e73be” icon=”” icon_position=”start” size=”14″ id=”” target=”on”]Devamı için buraya tıklayınız. [/btn]

BENZER HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu