Hangi Dergi Kapağı Seni Yansıtıyor?

Hangi Dergi Kapağı Seni Yansıtıyor?

Dünyanın önde gelen dergi kapaklarını bir araya getirdik. Peki hangisinde kendinizi bulacaksınız?

Dergi kapakları dünyanın her yerindeki görsel yönetmenler için iş süreçlerinin en özel detayları arasında. Tüketicinin sadece birkaç saniyelik inceleme sonrasında satın alma kararının tetiklemek ya da zaten on yıllardır bilinen –mega fenomen- bir dergi olmasına karşın gözden kaçmasına neden olan dokunuşların kaynağı o tasarımcılar. TeknolojiTuru, Türkiye’deki tasarım profesyonelleri tarafından en çok tercih edilen dergiler arasında ve bizler de akıllarda kalan, bizi etkileyen bazı yabancı dergilerin kapaklarını web sayfamıza taşıdık ve şu soruyu soruyoruz; hangi dergi kapağı seni yansıtıyor?

001

Gözalıcı değil mi? Şeker pembesi fon ve elbette Cosmopolitan kapak kızının karakteristik ve çarpıcı vurgusu. Klasik ‘kalabalık yazı’ stili ile hemen her yeri dolu. Bu tercihi ile gösteriş ve bolca done içerdiğini, sayfaların asla bitip tükenmeyeceğini aşılatıyor adeta. Sizin dergi kapağınız olabilir mi?

002

Star Wars’un Han Solo’su, büyük yıldızı Harrison Ford’un karizması, harikulade takım elbisesi ve dahiyane renk paleti ile modern ve fütüristik bir kapak. Ne dersiniz; kapağınız karşınızda mı?
003

Dünyanın en iyi oyun dergilerinden PC Gamer’ın ürpertici XCOM 2’yi kapağına taşırken neler yaptığına bakar mısınız? Geometri, simetri, karakteristik detaylar… Görünce dikkat çekmemesine ihtimal verilmedi…

elle

Elle İtalya’nın kapağında vurgu bakışlar, duruluk ve başlı başına asalet üzerine kurulu. Dikkat dağıtmayan font ve yazı renkleri ile birlikte sofistike bir kadın dergisi kapağı olmamış mı?

 

005

Almanya’nın en popüler dergilerinden Cicero, Rus lider Vladimir Putin’i son derece farklı bir bakış açısıyla yansıtıyor. Derginin kapak tasarımında çarpıcı sanatsal tasarım ve kapak konusu dışında renk uyumu da dikkat çekiyor. 006

Saygın ekonomi dergisi Forbes, Bill Gates’in eşi Melinda Gates’i kapağına taşırken gerek arka planda gerekse yazılarda aşırıya kaçmaktan uzak, narin ama profesyonel.
007

Harper’s Bazaar Hindistan’ın evin konforunu çiçekler ve daha fazla çiçeklerle süslediği dergi kapağı kimi tasarım profesyonelleri için bittikten sonra huzurlu bir uykuya yol açacak cinsten. Modelin zarif ve doğal duruşu, modayı ve baharı çağrıştıran detaylarla süslenmiş. Sonuç siz misiniz?

008

Müzik endüstrisinin mihenk taşı, bir kültür imgesi Rolling Stone güçlü kapak yüzleri ve kapağın belli kısımlarında hareket alanını zorlayan, belli bölgeleri ise ferah tutan anlayışı ile tanınıyor. Ortaya okuru ‘evet işte tanıdığım o kapak’ duygusu sarıyor her seferinde.
009Daha iyi ne anlatabilirdi ki, ‘2016’nın trend renkleri’ kapak konusunu? Nefis bir renk aktarımı, canlılık ve uyum aktarımı. Okur sadece bu renklerin büyüsüne bile kendini kaptırabilir sanki. Modern ve dokusal, benzersiz ve elektronik. Sizi yansıtıyor olabilir mi?

10

Kreatif. Sadece bu kadar. Peki ya siz?

YORUM

Yorumlar 0