ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği Tavsiyeleri -15

Yaza hazır mısınız? Çünkü hacker’lar hazır…

ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği Tavsiyeleri -15

Yaz mevsimine girilirken hacker'lar hangi yöntemleri kullanarak kişisel verilerinizi çalıyor? Korunma yolları neler? İşte yanıtlar.

Aslında kötü niyetli yazılım korsanları için mevsim farkı gözetilmiyor. Her an yeni bir siber atak söz konusu olabilir, öğle arası ya da kış ayı… Ancak şu da bir gerçek ki yaz döneminin ayrı bir dinamizmi var; tatil ya da alışveriş gibi yoğun dürtüler, bu dönemin vazgeçilmezleri. Dolayısıyla internet dünyasında da hacker’lar açısından bu ‘güzel hava trendlerinin’ kötü amaçlara alet edilmesi ile karşılaşılabiliyor. İşte bu konuda yaz dönemine girilirken dikkat edilmesi gereken bazı temel noktalardan söz edeceğiz.

Best-Summer-Dresses-Under-50

Cazip teklifler

Yaz aylarında gardıroplarda bir dizi değişiklik kaçınılmazdır. Denize yatkın kıyafetler, akşamları şık olma hamleleri ve belki yeni ayakkabılar, saat… Dolayısıyla alışveriş önemli bir konu halini alacaktır bu döneme girilirken. E-posta kutularında da ilginç bir şekilde ‘inanılmaz tekliflerle’ karşılaşılabilir. Çok yakından tanıdığınız bir markanın ürünlerinin yüzde 90’a varan indirimlerle satıldığı bir e-mağazaya dair konu satırı dikkatinizi çekebilir örneğin. Bedava armağanlar, sıradışı diğer birçok unsur e-posta gelen kutunuzda ya da ara sıra göz attığınız spam klasörünüzde konumlanabilir. Dikkatli olmak gerek…

Bu cazip mail’leri tıklamak risklidir. Üstelik tıklandığında bir de içinde ayrıca tıklanması istenen başka bir ek varsa durum çok daha kötüdür. Hızlıca uzaklaşın ve en temel nokta olarak da tanımadığınız bu mailler sakın açmayın. Şunu unutmayın eğer bir teklif çok cazipse, genellikle sahtedir.

Düğün davetiyesi mi? Tıklamayın

Bazen e-postanızda çeşitli tebrik kartları ya da davetiyeler de görülebilir. Düğün, nişan gibi dönemler anlamına gelen yaz aylarında bunun gibi siber saldırı metotları da söz konusu. Yine tanımadığınız ve hiçbir şey ifade etmeyen kişilerden gelen linkleri, bağlantıları, tebrik kartları ve davetiyeleri tıklamayın! Çoğu sahte ve kişisel verilerinizi çalmaya yönelik.

holiday-travel-tips

Uygun fiyatlı tatili ararken tuzağa düşmeyin

BlackHat SEO teknikleri sayesinde kimi bulaşıcı sitelerin arama motorlarında gerçekleştirilen aramalarda en üst sıralarda çıkabildiklerine tanıklık edilebiliyor. Bu durum, yaz aylarına girilirken ‘tatil’, ‘ekonomik tatil’, ‘ucuz tatil’, ‘ucuz otel’ ve daha birçok arama kelimesinde karşınıza çıkan sitelerde de söz konusu olabilir. Bu noktada daha önce duymadığınız, tanımadığınız sitelere tıklamak yerine bilindik ya da en azından daha az şüphe uyandıran web ortamlarına göz atmanızı öneriyoruz. Ayrıca tatil satın alacağım diye ödeme yapmaktan da kaçının, ödeme bilgilerinin çalınması için uygulanan bir metot olabilir. Güvenilirliğinden emin olmadığınız hiçbir web ortamına banka bilgilerinizi girmeyin.

internetsecurity

Ortak WiFi noktalarında parasal işlem yapmayın

Bu çok genel bir kuraldır. Ortak WiFi noktaları, güvenlik zaafiyetinin üst seviyede olduğu, sayısız –bilinmeyen- kullanıcının aynı anda kullandığı ağlardır. Bu noktalarda bankacılık işlemleri, online alışveriş gibi adımlardan kaçınılması gerekir. Sadece sosyal ağlarda gezinti ve web ortamında da sörf, vb ile sınırlı bir kullanımdan fazlasını, ortak WiFi ortamlarında tercih etmeyiniz.

Eğer bankacılık işlemi gerçekleştirmeniz gerekliyse de mobil hotspot özelliğine sahip telefonunuzun hücresel şebekesini kullanmayı tercih ediniz veya mobil üzerinden-ama mutlaka bankanın resmi uygulamasını kullanarak- işlem gerçekleştiriniz.

Her zaman proaktif bir güvenlik yazılımı kullanın

Mobil cihazlarınızı güvenilir bir mobil güvenlik yazılımıyla, bilgisayarınızı ise PC/Mac uyumlu bir antivirüs yazılımıyla güvende tutun. Bu noktada bizim önerimiz ESET.

Yazılımları indirmek için haberin devamındaki linkleri kullanabilirsiniz. Linkler doğrudan ESET anasayfasındaki bağlantılara erişim sunar (güvenlidir).

Android işletim sistemine sahip cihazınıza ESET Mobile Security’yi indirmek için buraya tıklayınız.

PC/Mac için buraya tıklayınız.

Ayrıca Twitter ve Facebook gibi sosyal ağlarda oluşabilecek tehditlere karşı ise ESET’in sosyal medya tarayıcısını kullanabilirsiniz. Buraya tıklayınız.

YORUM

Yorumlar 0