Makale: Yahoo 8 Milyar Dolar Eder mi?

Dev şirket son virajda!

Makale: Yahoo 8 Milyar Dolar Eder mi?

Bir Yahoo hikayesi. Başlangıcından itibaren, gelişmesi, duraksaması, eşikler, kaçan fırsatlar ve en nihayetinde ne olacak?

Yahoo’yla aranız nasıldı? Geçmişte en azından; bir zamanlar web portalına girip haberlere göz atar mıydınız ya da arama motorunu kullandığınız olur muydu? Bir de mail servisi vardı, havalıydı aslında; xyz@yahoo.com az ve dikkat çekici gelirdi diğer tüm mail adresleri Gmail ya da Hotmail’ken. Bu köklü şirketten biraz bahsetmek gerek, hatırlatmak ve gelinen noktayı da bir nebze olsun aktarmak…

Yahoo, 90’ların internet fenomeni. İki Stanford Üniversitesi öğrencisi Jerry Jang ve David Fillo tarafından 1994’te arama motoru olarak kuruldu. Daha sonra bunu ileriye taşımakta gecikmedi ve bir tür portal dönüştü. Aynı dönemlerdeki Google’dan daha etkiliydi, sadece arama sağlanan bir platform değil veri akışı da sunuyordu. Mesajlaşma ve e-mail gibi hizmetlerle birlikte iyiden iyiye büyüdü, globalleşti. Bu arada sayısız servis söz konusuydu; Yahoo! Hotjobs, Yahoo! Music, Yahoo! News, finans, film, borsa, tüm dünyadaki ülkelere ayrı birimler; Arapça, Korece, Yahoo Türkçe… Sayısız alt başlıkla büyüdükçe büyüdü… yahoo

Durun! İki kurucusu şimdi neler yapıyor?

Jerry Jang kimdir? 47 yaşında, Forbes’a göre 2015 itibarıyla net serveti 1,8 milyar dolar. Şirketin kurucularından ve 2007-2009 arası CEO’su. 2012’de ise ayrıldı. Günümüzde Çeşitli şirketlerde yatırımcı, hayır işleriyle gündeme geliyor. Örneğin 2007 yılında mezun olduğu Stanford Üniversitesi’ne 75 milyon dolar bağışta bulundu. Ayrıca Jerry Yang ve Akiko Yamazaki Çevre ve Enerji Binası adı altında bir laboratuvar binası için 50 milyon dolar daha bağışladı.

   Yorum- Jang, hem kurucu hem bitirici. Nedeni şu; 1994’te Yahoo’yu kuran iki dahiden biriydi ama 2008’e gelindiğinde bu kez Microsoft’un şirketi satın almak için teklif ettiği 44 milyar 600 milyon dolar reddedilirken CEO koltuğundaydı. Öngörüde bulunamadı. Oysa ki Microsoft, Google’ın bu alanda bir tekel oluşturmak üzere olduğunu anlamış ve hamle yapma gereği duymuştu. Planlar Yahoo-Microsoft ve Google ekseninden irdelendiğinde yalnızca Google açısından yolunda gitti.

David Fillo kimdir? 50 yaşında, 2014 rakamlarına göre dünyanın en zengin 580’inci kişisi, serveti 3 milyar 800 milyon dolar. Stanford’ta tanıştığı Jang’la birlikte kurduğu Yahoo, bir internet devi olurken o da teknoloji dünyasının en etkili isimlerindendi. Şu anda servetiyle kurucusu olduğu Yahoo’nun büyük kısmını alabilecek güce de sahip, ancak planları arasında bunun olmadığı biliniyor.
Steve-Ballmer-Dropping-the-Yahoo-Takeover-Was-a-Smart-Decision-408663-2

Dönemin Microsoft CEO’su Steve Ballmer
Kaçan gemi: Microsoft

Yahoo büyümesini tamamlamış, duraksama evresine girmişti; Google arama motoru alanında çok daha etkin bir noktaya ulaşırken internet dünyasında rekabet uç noktalardaydı. Sosyal ağlar yepyeni girişimler… Şirketin satın alınabileceği yönünde iddialar analistler tarafından gündeme getirildi, yatırımcılar da bu konuda görüşler sunarken Microsoft’tan dev bir adım geldi. Yahoo için 44 milyar 600 milyon dolar teklif ettiler, bu rakamın şirketin değerinin yüzde 66’sına denk geldiği resmi rakamlar sonucunda biliniyordu ama bir exit hamlesi olarak görülmedi, reddedildi ve Yahoo’nun yatırımları devam edecekti…
marissa-mayer

Marissa Mayer dönemi ve sona doğru

2000’lerin sonuna doğru Yahoo inişli çıkışlı bir şirket halini almaya başladı; bazı hizmetler kapanıyor, bazı yeni servisler açılıyordu. Tüm bu birbirinden farklı alanlardaki adımlar ve komplike durumun neticesinde şirketin gelirleri toplam değeri ile kıyaslandığında kabul edilemez noktalara ulaşmaya başlıyordu ve son olarak CEO koltuğuna genç, dinamik ve başarılı Marissa Mayer geçti. Google’da 13 yıl çalışmış, üst düzey yöneticilik yapmıştı. Sadece 36 yaşındaydı ve Yahoo gibi dev bir organizasyonun yönetiminde ağırlıklı söz artık ona aitti. Mikael_Jansson_VOGUE

Mayer’in Vogue dergisine verdiği pozlar çok konuşulmuştu… Fotoğraf: Mikael Jansson

2013 ve 2014’ün belli bir bölümü başarılı şekilde geçti, şirketin gelirleri ve yatırımcıların gözündeki prestiji iyi seyirdeydi. Ancak 2015’le birlikte işler iyiden iyiye kötüleşmeye başladı. 2016 itibarıyla da şirketin satışının her an gerçekleştirilebileceği ve 6-8 milyar dolar aralığında teklif değerlendirmeleri içerisinde olduğu kaydediliyor. Bu rakam, uzun süredir zarar bilançoları açıklayan şirket açısından önemli. Ulaşılmak istenen rakamın ise 10 milyar dolar olduğu iddia ediliyor. Potansiyel alıcılar arasında AT&T, Verizon, Comcast, SoftBank, Time ve TPG’nin yanı sıra bazı yatırım kuruluşları da var. Analistlere göre anlaşmaya daha yakın olan taraf ise Verizon.

Son yıllardaki en önemli gerileme hikayelerinden biri Yahoo. Maceranın son halkasında ise muhtemelen Verizon Yahoo ya da başka bir markalamayla karşımıza çıkacak. Rakam ise muhtemelen 8 milyar dolar karşılığında seyredecek. Zamanın 100 milyar doları aşkın değere sahip devasa internet ve yazılım şirketi için acı ama gerçek.

Yazar: Ferhat Verdi

YORUM

Yorumlar 0