iOS 9’a Geçiş Oranı %84’e Yükseldi

iOS 9’a Geçiş Oranı %84’e Yükseldi

Apple'ın son yayınladığı istatistiklerde aktif iOS 9 kullanıcı oranının %84'e yükseldiği görülüyor. Şirketin hedefi yeni işletim sisteminin tanıtılmasının beklendiği WWDC 16 öncesi %90 seviyelerine çıkmak.

Apple genelde iOS’e yönelik istatistiklerini 2 haftada bir yayınlar. Geçen ay ise ilginç bir şekilde Apple tarafından herhangi bir istatistik paylaşılmamıştı. Bunun muhtemel sebebi ise iOS 9’un büyüme oranlarında kayda değer bir gelişme olmamasıydı. Ancak Apple’ın bu hafta paylaştığı istatistiklerde aktif iOS 9 kullanıcı oranının %84 olduğunu görebiliyoruz. Bu da bir önceki paylaşılan isatistiklerden %5 daha fazla demek oluyor.

Bu %5’lik artışa iOS’in en son sürümü iOS 9.3 ile birlikte gelen Night Shift, Touch ID Notes gibi yeni özelliklerin yol açtığı düşünülüyor. Öte yandan Apple’ın yeni piyasaya sürdüğü iPhone SE ve 9.7 inçlik iPad Pro‘nun da bu artışa etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Bahsedilen cihazların ikisi de varsayılan olarak 9.3 sürümüyle birlikte geliyor. Dolayısıyla bu durumun artıştaki payı büyük.

iOS9adopApple bu geçiş oranının WWDC’de yeni iOS sürümü tanıtılana kadar %90 civarına yükselmesini bekliyor. Geçtiğimiz yıllarda da WWDC’ye yakın tarihlerde benzer senaryolar yaşanmıştı. iOS güncellemeleri tüm cihazlara aynı anda ve tek bir yerden geldiği için geçiş oranları Android’e göre bir hayli yüksek oluyor. Zira Android işletim sisteminin son sürümü Marshmallow’a geçiş oranı %4,6 (4 Nisan Verileri)

WWDC’de tanıtılması beklenen yeni iOS sürümünün adı iOS 10’mu ya da iOS X mi olacak bilmiyoruz. Henüz ne gibi yenilikler geleceği konusunda da pek bir ipucu yok. Söyletiler arasında yeni sürümün App Store’a büyük yenilikler getireceği ve her güncellemede olduğu gibi birçok arayüz geliştirmeler olacağı yer alıyor. 13 Haziran’da neler göreceğiz merakla bekliyoruz.

Aşağıda iOS 10 için hazırlanmış ‘konsept‘ video çalışmasını izleyerek ne gibi yenilikler gelebileceğine dair fikirler edinebilirsiniz.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0