App Store, Google Play’in 2 Katı Gelir Elde Etti

App Store, Google Play’in 2 Katı Gelir Elde Etti

Yayınlanan yeni bir rapora göre iOS cihazlar için uygulama mağazası App Store'da, Google Play'in iki katına yakın daha fazla harcama gerçekleştiriliyor.

Hem Google hem de Apple için kullanıcıları uygulamalarla buluşturdukları sanal marketleri büyük önem taşıyor. Dünya devi iki teknoloji şirketi bu uygulama marketlerinden oldukça önemli gelirler elde ediyorlar. Dolayısıyla bu iki şirket arasındaki rekabetin uygulama marketlerine de yansıdığını söyleyebiliriz. App Annie firmasının son yayınladığı rapora bakacak olursak Apple’ın App Store’dan elde ettiği gelir Google’ın Play Store’dan elde ettiği geliri neredeyse ikiye katlamış. Üstelik Play Store’un indirme oranının App Store’unkinden iki kat daha fazla olmasına rağmen.

App Annie firmasının 2016’nın birinci çeyreğine yönelik yaptığı analizler iOS App Store’un Google Play Store’a oranla %90 daha fazla gelir getirdiğini gözler önüne seriyor. Rapordaki dikkat çeken en önemli nokta App Store’un çok daha fazla gelir getirmesine rağmen Play Store’un indirme sayısında App Store’u ikiye katlaması. Daha önceki raporlarda bunun sebebi Play Store’un birçok ‘niteliksiz’ uygulama barındırması ve Android işletim sisteminin cep telefonundan buzdolabına kadar geniş bir çerçevede kullanılması olarak gösterilmişti.

appannieq1

Geçen sene yine App Annie firması tarafından bu duruma benzer bir rapor yayınlanmıştı. Bu yılki raporda altı çizilen bir nokta olarak Çin’deki gelirin 2015 yılındaki birinci çeyrek sonuçlarına oranla 2,2 kat artması gösteriliyor. Bu gelirin büyük bir kısmını uygulama içi satın alımlar oluşturuyor. Çin’deki büyümenin App Store’daki gelirin artmasına etkisinin büyük olduğunu söyleyebiliriz. Dikkat çeken bir diğer nokta ise eğlence ve müzik uygulamalarının Amerika ve Çin’de büyük patlama yapması. Bazı büyük uygulamaların abonelik gelir modeli ile kullanıcılara hizmet vermesi de yine gelirin artmasına etki eden faktörlerden.

Öte yandan Google Play Store’da bu sene Vietnam, Arjantin ve Mısır bölgelerinde geçen yıla oranla büyümenin oldukça fazla olduğu belirtilmiş. Bu büyümeye de büyük çoğunlukla oyunların sebep olduğu ve her bölgenin ayrı bir oyun zevki olduğu belirtiliyor.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 1
  • comment-avatar
    Suphi 6 sene

    İphone zengin işi konusunun yeni bir kanıtı olmalı bu 🙂