13 inç MacBook Air’de 8GB RAM Standart Oluyor

13 inç MacBook Air’de 8GB RAM Standart Oluyor

Apple, 13 inç MacBook Air modellerinde 8GB RAM konfigürasyonunun standart olarak sunulacağını açıkladı. İşte sürpriz gelişmeye dair detaylar...

Apple’ın 12 inç MacBook’larda yaptığı işlemci geliştirmeleri ve yeni renk seçenekleri gibi iyileştirmelerinden sonra bugün 13 inç MacBook Air’lere yönelik de bir açıklama geldi. Fiyatlandırmayı aynı tutan Apple bundan önce 4GB RAM bulunduran MacBook Air’lere 8GB yükseltmesini 100 dolara yapıyordu. Böylelikle herhangi bir yükseltmeye gerek kalmadan direkt olarak 8GB RAM’e sahip bir 13 inç MacBook Air satın alabiliyoruz. Bu modellerde 8GB RAM’in standart olması demek Apple’ın artık 4GB RAM’e sahip 13 inç MacBook satmayacağı ve 8GB RAM’e sahip modellere de yükseltme yapılamayacağı anlamına geliyor. Apple 11 inç MacBook Air’lerde ise herhangi bir değişikliğe gitmemiş, halen 4GB ve 8GB konfigürasyona sahip modeller satılıyor.

macbookairsGünümüzde 8GB RAM artık bilgisayar endüstrisinde standart olarak kabul edilmeye başlamışken Apple’ın 13 inç MacBook Air modellerine dair böyle bir hamle yapması olumlu karşılanabilir. Böylelikle Apple’ın 999 dolardan sattığı 13 inç MacBook Air modeli piyasadaki diğer rakipleriyle fiyat açısından daha rahat bir şekilde rekabet edebilir hale geliyor. Gönül isterdi ki 11 inçlik MacBook Air modeli de aynı şekilde, fiyatı artmadan bir geliştirme alsın.

Apple MacBook Air ailesini daha ne kadar yaşatmaya devam edecek tahmin etmesi zor. Yeni nesil MacBook’un yavaş yavaş Air alesinin yerini aldığını söyleyebiliriz. Apple bir taraftan yeni nesil MacBook’a yönelik geliştirmelerini yaparken diğer taraftan Air ailesinin fiyatlandırmasına yönelik oynuyor. İlerleyen zamanlarda MacBook ailesinin kaderi ne olacak göreceğiz.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0