ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği Tavsiyeleri -14

“Çok önemli, o dosyayı açmak istiyorum!”

ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği Tavsiyeleri -14

Hacker tuzaklarına dikkat! Merak duygunuzdan yararlanıp sizi dolandırmaya kalkışıyorlar! Nasıl korunulur? İşte yanıtlar.

İnsanoğlu tarihin ilk çağlarından beri süregelen bir merak dürtüsüne sahip. Bu yüzden keşifler oldu, yeni yiyecekler tadıldı, diller öğrenildi, toplumlarla tanışıldı ve merak edilen hayati şeyler için ilginç yöntemler bulundu. Örneğin bir düşman devletin gelişimini izlemek için casuslar kullanıldı, savaşlardan önce keşif ekipleri yollandı… Amaç her zaman merak edileni, ihtiyaç duyulanı elde etmek oldu. Günümüzde de merakımız tüm hızıyla, hem de sayısız konuda devam ediyor…

Siber suçlular için ‘insanoğluna özgü merak’ duygusunun zayıf yönlerinin kullanımı ile internet kullanıcılarını hack’lemek bir hayli yaygın bir yöntem. Hatta bunun şöyle bir adı da var: ‘Phishing‘ yani oltalama. Kullanıcıları merak duyacakları yönlere çekerek tuzağa düşürmek için aslında büyük uğraşlar da gerekmiyor.

illo_assets

Kabarık bir telefon faturası şeklindeki e-mail, ‘aman Allahım bu fatura da nesi?’ diyen kullanıcı tarafından hızlıca açılabiliyor örneğin. Benzer örnekleri çoğaltabilmek mümkün; örneğin bir kargo bekliyorsunuz; o sırada size bir kargo şirketinden e-mail gelebiliyor, merak edip tıklıyorsunuz… Borcunuz var ve banka kredileri ile ilgileniyorsunuz; bu kez de e-mail’leriniz arasında bazı bankaların -normalinden çok daha cazip- kredi teklifleri… Hatta size ikramiye çıktığını ifade eden bir başkası… Doğruluğunu sorgulamadan açmanıza neden olabilecek, heyecan uyandırıcı ve hataya sevk edici sayısız başka örnek. Açıkçası hacker’ların hayal gücünün sınırları çok geniş ama tamamında hedef aynı…

E-posta açıldığı anda eklentide yer alan muhtemelen bir fidye yazılımı da otomatikmen bilgisayarınıza ya da mobil cihazınıza yükleniyor. Bu noktada şu üç uyarıda bulunulması gerekli:

  • Tanımadığınız e-mailleri açmayın
  • Aşırı vaat içeren e-maillerden kesinlikle şüphelenin
  • Eğer ‘dayanamayıp’ o e-mail’I açtıysanız, bu kez de içindeki ekli dosyayı açmamaya kanalize olun. Eğer o dosyayı tıklarsanız ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen üç nokta önemli. Bununla birlikte mutlaka güvenilir bir antivirüs yazılımı kullanın. ESET, 15 günlük deneme sürümü ile kullanışlılığını ve en yüksek seviyedeki başarısını gösteriyor. Detaylar için buraya tıklayınız.

Antivirüs yazılımı yükledikten sonrasında da bazı kullanıcıların dosyayı açtırmayan antivirüs uygulamasını devre dışı bırakmaya ve dosyaya ısrarla ulaşmaya çalıştıkları görülüyor. Lütfen bunu yapmayın.

ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği Tavsiyeleri yazı dizisi devam edecek. Takipte kalın…

YORUM

Yorumlar 0