HTC 10 Beklentileri Karşılar mı? Tüm Detaylar…

Rekabete renk getirebilecek mi?

HTC 10 Beklentileri Karşılar mı? Tüm Detaylar…

Yılın en önemli akıllı telefon modellerinden HTC 10’un tüm özellikleri, artıları-eksileri detaylı analizler eşliğinde karşınızda…

HTC One M8’den sonra hızla düşen satış rakamları ile düşündürücü bir seri haline dönüştü HTC One. Açıkçası Tayvan merkezli şirketin amiral gemisi olarak nitelendirilen en üst segment modelleri ile beklentileri bir süredir karşılayamadığı görülüyordu. 2016, HTC açısından önemli bir yıl olacaktı, bunu geçtiğimiz dönemlerde firmanın en üst düzey isimlerinden sıklıkla duyduk. En nihayetinde ise Mobil Dünya Kongresi 2016, geçtiğimiz aylarda İspanya’da düzenlendi. Yılın iddialı modellerinden bazıları burada tanıtıldı…

Samsung Galaxy S7 ve S7 edge’in yanı sıra LG G5’e dair tüm detaylar İspanya’da netlik kazanırken HTC ise bu noktada ‘çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini’ anlatan bir reklam kampanyasının startını verecekti…

#Powerof10 adıyla gelen bu kampanya kapsamında çeşitli görseller ve videolar yayınlandı. Modelin isminin HTC One M10 olacağı konuşulurken, ‘One’ın ve ‘M’ harfinin model isimlendirmesinde yer almayacağı da görüldü. HTC 10 adıyla gelecekti ve mart ayı da geride kaldı…

12 Nisan 2016’da HTC 10 görücüye çıktı. Beklenen gün geride kalmış durumda; HTC 10, tüm açıklığıyla teknoloji dünyasının karşısında. Bizler de TeknolojiTuru.com olarak akıllı telefonun İstanbul’da gerçekleştirilen lansman etkinliğindeydik. Yoğun ilgiye rağmen kısa sürede olsa akıllı telefonu deneyimleme imkanı bulduk. Görüşlerimizi aktaracağız…

htc 10

HTC 10’un tasarımı tatmin etti mi?

146mm uzunluk 72 mm genişlik ve 9 mm kalınlık ölçülerinde. Ağırlığı 161 gram. Kalın ve biraz da ağır. Metal tasarımı ve detaylarıyla öncülü One M9’u anımsatıyor. Ama biraz da Samsung’un orta segmentteki modellerini. Sanki plastik gövdeli Samsung bütçe dostu modellerinin metal tasarımlı hali gibi. Arka yüzünde kamera ve flaşı daha sofistike, ayrıca öndeki kamerası da gayet iddialı görünüyor. Ekran çerçevesinde bir miktar daha incelik olabilirdi. Kenarlardaki yuvarlatılmış hatlar hoş. Genel olarak elde kolaylıkla tutuluyor, tek elle kullanımı da küçük parmalı kimseleri biraz dışarıda tutmak gerekecek ama çok da zor değil. Kulaklık girişinin üstte olması pek sevimli olmamış. Yukarıdan sarkan bir kablo, kimi kullanıcıların canını sıkacaktır. Alt kısımdaki USB portu ve hoparlör açıklıkları ise güzel görünüyor.

Akıllı telefonun tasarımında kuvvetli izolasyon faktörü de altı çizilmesi gereken unsurlar arasında. HTC açıklamasında göre -20 derece soğuk ile 60 derece sıcaklık değerlerinde 168 saat boyunca çalışabiliyor. Yine düşme, bükülme gibi riskleri de düşük oranlarda taşıyor. Genel olarak dayanıklı ve çarpmalara karşı da nispeten sağlam bir gövdeye sahip.

Ekran, hız, performans ve pil

HTC 10 ekranı 5.2 inç formunda. Yani Galaxy S7 ile iPhone 6s Plus arasında bir ekran büyüklüğü söz konusu. Sunulan çözünürlük çoğu güçlü rakibiyle benzer; 1440 x 2560 piksel. Bu adeta bir ‘amiral gemisi standardı’ oldu diyebiliriz. Kısa süreli kullanımımızda gördüğümüz kadarıyla ekranı gerek parlaklık, doygunluk, gerekse renklerin gerçekçi dokuları konusunda gayet iyi. Siyah, beyaz gibi zorlu renklerde dahi sonuçlar başarılı.

HTC 10 işlemci tarafında ise yine bir tür 2016 yüksek segmentli model standardı olan Snapdragon 820’yi kullanıyor. Bu işlemci ile Galaxy S7 ve LG G5’ten geri kalır bir yanı yok. 4 GB RAM, ürünün dikkat çekici detayları arasında. Grafik performansı ve hız son derece yüksek.

İki ayrı depolama kapasitesi üzerinden geldiğini de belirtelim: 32 ve 64 GB olmak üzere tüketiciler tercih yapabilir. 16 GB artık yok. Ayrıca 200 GB’a kadar microSD desteği de bulunuyor. Bu koşullarda 32 GB model, daha fazla ilgi çekecek gibi görünüyor.

3000 mAh pil kapasitesi ile gelen HTC 10, bu alanda da geliştirmelerde bulunmuş. Pil dayanıklılığının arttırıldığı kaydediliyor. Android 6.0.1 sürümü, 10’da önyüklü şekilde.

HTC One M9 incelemesi için buraya tıklayınız.

htc 10

Kamera

HTC 10 kamerası iyi mi? Bu soru herkesin merakında… Öncelikle kamerası ile gayet iddialı. 12 MP arka ve 5 MP ön kamerası var. Otomatik odaklama ve kameranın açılma hızı inanılmaz. Bu alanlarda HTC, çok iyi iş çıkarmış. Ana kameranın yanı sıra ön kamerasında da optik görüntü sabitleme teknolojisi bulunuyor. Özellikle hareketli anlarda selfie çekmekten hoşlananlar için muazzam bir artı bu.

f/1.8 diyafram açıklığına sahip cihaz, bu sayede düşük ışık koşullarında dahi çok net fotoğrafların önünü açıyor. Ayrıca RAW formatta fotoğraf da çekilebiliyor, görselleri bilgisayara atıp Photoshop üzerinden düzenledikten sonra Instagram’da paylaşan fenomenlerin ilgisini çekebilir.

Arka kamerasında 30fps hızında 2160p video kaydı gerçekleştirilebilen modelin kamera detayları arasında diyafram açıklığı da önemli.

Son sözler

En yeni nesil WiFi, Bluetooth standartlar, 4.5G uyumluluğunun yanı sıra BoomSound ses sistemi de öne çıkanlar arasında.

Ve HTC 10 satış tarihi

HTC 10 için belirlenen satış tarihi net değil, ancak mayıs ayı içerisinde teknoloji raflarındaki yerini alacağı belirtildi.

Yazar: Ferhat Verdi

ferhatverdi@teknolojituru.com

YORUM

Yorumlar 0