iOS 9.3’de Night Shift Özelliğini Kapatmak

Sadece 30 saniyenizi alacak...

iOS 9.3’de Night Shift Özelliğini Kapatmak

Apple'ın yeni işletim sistem güncellemesi iOS 9.3 ile birlikte gelen Night Shift özelliğini kapatma konusunda izlemeniz gereken adımları sıraladık.

Yapılan birçok araştırmaya göre, akşamları parlak mavi ışığa maruz kalmak sirkadiyen ritimlerinizi etkileyerek uykuya dalmanızı güçleştirebiliyor. Ama yepyeni bir özellik olan Night Shift, iOS aygıtınızın saatinden ve coğrafi konumundan yararlanarak, bulunduğunuz yerdeki gün batımı zamanını tespit ediyor. Ardından, ekranınızdaki renkleri otomatik olarak renk tayfının daha sıcak tonlarına çekiyor. Ve sabah olduğunda ekranı normal ayarlarına geri döndürüyor. Apple açıklaması bu şekilde, ancak kimi kullanıcılar iOS 9.3 Night Shift özelliğini sevmedi. Özellikle ekranı soluk sarıya dönüştürmesi eleştirileri beraberinde getirdi.

Apple ‘önce sağlık’ dese de konunun estetik yönden tartışmaya açık olduğu aşikar. Neyse ki kapatması çok kolay…

Night-Shift

Night Shift nasıl kapatılır?

Ayarlar’a gelin, Ekran ve Parlaklık yolunu izleyin. Burada Parlaklık ve Otomatik Parlaklık kısımlarının altında Night Shift’i göreceksiniz. Buradan sürükleyerek klasik kapatma işlemini uygulayın. Hepsi bu.

Ayrıca aynı bölümde Night Shift’e dair farklı özellikleri de keşfedebilirsiniz. Örneğin rahatsız edici bulduğunuz renk sıcaklığını değiştirebilir, zamanlama ayarlarını kullanabilirsiniz.

En nihayetinde ise Apple’ın iOS üzerindeki ilginç adımları arasında yer alan ve Türkçe’ye ‘gece bekçisi’ olarak çevrilen özelliğin kullanımı belli bir süreden sonra pratikleşedebilir. Top sizde!

YORUM

Yorumlar 0