Yaşayan Ölü Blackberry’nin Sonraki Planı Belli Oldu

Orta segment modelllere ağırlık verilecek ama...

Yaşayan Ölü Blackberry’nin Sonraki Planı Belli Oldu

BlackBerry CEO’su John Chen, gerçekleştirdiği bir röportaj sırasında geleceğe dair açıklamalarda bulundu. Şirketin orta segment modellere ağırlık vereceğini söyledi. İşte detaylar...

Kanadalı akıllı telefon ve yazılım şirketi BlackBerry, son yılların en büyük marka düşüşlerinden birine dair en iyi örnekler arasında gösterilebilir. 2010’ların başında tüm dünyanın konuştuğu şirketin 2012 itibarıyla gerileme evresine girişi dikkat çekici. Dokunmatik ekranın yükselişine tuşlu modellerle ilginç bir duruş sergileyen üreticinin pazar payı açısından gelinen nokta 2015 itibarıyla yüzde 1’in bile altında. Göstergeler 2014’e göre bir miktar daha iyi, çünkü işten çıkarılan binlerce kimse ve azaltılan yatırımlar söz konusu. Peki 2016’nın şimdiye kadar sessizliğini koruyan markalarından BlackBerry adına sonraki planlar neler?

BlackBerry CEO’su John Chen, bir röportaj sırasında ilginç açıklamalarda bulundu. Android işletim sistemine sahip akıllı telefon modelleri BlackBerry Priv adına içten bir özeleştiride bulunan Chen, cihazın fiyatının çok yüksek olduğunu, burada hata yaptıklarını ifade etti. Akıllı telefonun Android’li ilk BlackBerry modeli olması teknoloji dünyasında ilgiyle karşılanmış, uzun süre gündemde yer almıştı. Tüm bunlara karşın satışlar iyi gitmedi. BlackBerry Priv, 2016 ilk çeyreğinde 600 bin adet sattı. Bu rakam analistlerin tahmini olan 850 binin altındaydı.

BlackBerry’nin başındaki isimden geleceğe dair açıklamalar da geldi; orta segment olarak kategorilendirilen sınıf için yeni modeller geliştirildiğini, 2016 yılı içinde cihazların satışa sunulacağı belirtildi. Bu modellerin dokunmatik ekrana sahip olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor. Öte yandan klavyeli modellerde ısrar bekleniyor.

2007-2009 yıllarında tüm dünyayı sallayan BlackBerry Curve serisinin başarısı yeniden yakalanır mı? Bunun yanıtını modellerin başarısı ve elbette fiyat etiketlerinin cazipliği verecek.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

YORUM

Yorumlar 0