ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği Tavsiyeleri -13

“Polisiz, hesabınız tehlike altında, paranızı bize gönderin!”

ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği Tavsiyeleri -13

Polis, savcı gibi ünvanları kullanarak dolandırıcılık peşinde olan hacker’lara karşı izlenilmesi gereken yollar…

Hacker’ların hayal gücünü zorlayacak türde, sayısız metoda sahip oldukları biliniyor. Suç bilimleri uzmanlarına göre çerçeve tahmin edilenden de geniş ve her geçen gün yeni planlar uygulamaya konuluyor. Siber riskler arasında son yılların dikkat çeken metotlarından biri ise ‘ünvan gaspı’ yoluyla internet kullanıcılarına ulaşan ve onlardan çeşitli bilgiler isteyen hacker’lar.

Bu noktada sürecin daha manuel şekilde işlediği aşikar, öte yandan kötü amaçlı eylem e-mail ya da sosyal ağ üzerinden gerçekleştirildiği için diğer hack girişimlerinden çok da farklı değil; hırsızlık ve dolandırıcılık üzerine kurulu…

hackerreturns

Yöntem ne?

Kendini e-mail, SMS ya da sosyal medya ortamında, bir polis ya da savcı olarak tanıtan hacker, kişilerin özel bilgilerini ya da şifrelerini elde etmeye çalışıyor ve bunun sonucunda da karşısındakini dolandırmayı amaçlıyor. Elde edilen örneklerden yola çıkıldığında gönderilerin resmi bir dil, çeşitli ünvanlar ve doğrudan konuya giren bir tutum içerdiği görülüyor. Kullanıcının düşünmesine fırsat vermemek için özel olarak kurgulanan iletilerde istenen bilgiler, daha sonrasında kritik önem taşıyan (internet bankacılığı şifresi, vb) diğer bilgiler için bir anahtar vazifesi görüyor. Öte yandan doğrudan kullanıcının belli hesap numaralarına para transferi gerçekleştirmesini talep eden iletilerle de karşılaşılıyor. Dikkat edilmesi gereken temel unsur ise aslında bir hayli net… 3-lock

“Polis ya da savcılıklar, e-mail ya da sosyal medya üzerinden bildirim yapmazlar”

İstismarlarda polis, savcılık gibi toplumdaki bireylerin saygı duyduğu, doğruluğuna inandığı ünvanların ve kurumların araç olarak kullanıldığı biliniyor. Ancak internet kullanıcılarının şunu bilmeleri gerekli: Polis ya da savcılıklar, e-mail ya da sosyal medya üzerinden bildirim yapmazlar. Bu tür bir durumla karşılaşıldığında yanıt vermemek, ilgili durumu şikayet etmek en doğru iki çözüm.

Ekran başında gerçekleştirilen nitelikli siber dolandırıcılık, suçlulara daha kolay geliyor. Bu noktada internet kullanımında sergilenecek dikkat ve bilinçli adımlar ise büyük önem taşıyor. Kimseyle kimlik bilgisi, banka şifresi, e-mail şifresi gibi değerli verilerin paylaşılmaması; özellikle de doğruluğundan emin olunmayan sosyal medya hesapları ya da e-mail adreslerinden gelen iletilerin dikkate alınmaması gerekiyor.

YORUM

Yorumlar 0