ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği Tavsiyeleri -9

ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği Tavsiyeleri -9

Bir antivirüs yazılımının güvenilirliği büyük önem taşır. Bu nedenle tanınmış, güvenilirliği kanıtlanmış şirketlerin ürünleri tercih edilmeli. Bu noktada ESET öne çıkıyor...

Bu makalede e-posta güvenliğinde antivirüs yazılımının rolünü işleyeceğiz. Günümüzde her internet kullanıcısının en az bir adet e-posta adresi var. Facebook, Twitter gibi çok yoğun ilgi ile kullanılan sosyal ağ platformlarına kayıt olmak, yeni bir hesap açmak için mutlaka bir e-posta hesabı üzerinden kayıt olunması gerekiyor. Aynı zamanda Sahibinden.com gibi popüler alışveriş sitelerinde de benzer durum söz konusu.

Bu örneklerin çoğaltılması mümkün. En nihayetinde ise bir iş başvurusu, fotoğraf göndermek, biri ile kontak kurmak gibi çok sayıda alt başlık beraberinde e-posta hesapları kullanılıyor. Dolayısıyla kullanıcılar, kimi durumlarda kendilerine ait çeşitli kişisel bilgileri de web ortamına sunmak durumunda kalıyor. Söz konusu bilgiler çeşitli şifreler, hatta kredi kartı bilgileri şeklinde bile olabiliyor. İşte tüm bu e-posta ortamının meydana getirdiği temel bir gereklilik var: İnternet ile ilgili olarak güvenlik tedbirleri almak.

Kötü amaçlı kimselerin, internet üzerinden paylaşılan bilgilere erişme isteği ve bu yönde geliştirdikleri metotlara karşı alınabilecek en temel önlemlerden biri antivirüs yazılımı kullanmak.

ESET-mail-security

Antivirüs yazılımı, malware (virüsler, solucanlar, vb) gibi hem bilgisayara hem de kullanıcılara zarar verebilecek yazılımları tespit edip silme gibi işlevleri olan, bu yönde geliştirilmiş yapı şeklinde özetlenebilir. Kullanımında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Güvenilir olmalı 

Bir antivirüs yazılımının güvenilirliği büyük önem taşır. Bu nedenle tanınmış, güvenilirliği kanıtlanmış şirketlerin ürünleri tercih edilmeli. Bu noktada ESET öne çıkıyor. Buraya tıklayarak detaylarına ulaşabileceğiniz ESET Smart Security 9 antivirüs yazılımı size e-posta güvenliği de dahil olmak üzere komple bir güvenlik çözümü sunuyor.

 Vakit kaybetmeden güncellenmeli

Yazılım güncelleme, kimi kullanıcılar için ‘ertelenebilir’ ya da ‘pek de önemli olmayan bir vakit kaybı’ şeklinde bilinir. Ancak bunlar büyük yanlışlardır. Özellikle antivirüs yazılımlarının anında güncellenmesi gerekir. Çünkü yeni tespit edilmiş bir hack metoduna karşı önemler, güçlendirmeler içeriyor olabilir. Güncelleme özelliği her zaman açık olmalı, mümkünse otomatik güncelleme devrede olmalıdır.

 E-postaları tarayın

Yukarıda detaylarından bahsedilen ESET Smart Security 9 yazılımında tüm gelen e-postalar/e-posta ekleri taranmaktadır. Sonuçlara önem verin ve bu alandaki en önemli önlem olarak da tanımadığınız kişi ya da markalardan gelen herhangi bir gönderiyi açmayın.

ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği Tavsiyeleri yazı dizisi devam edecek.

YORUM

Yorumlar 1
  • comment-avatar

    Faydalı bir paylaşım teşekkürler