Adblock Savaşı Büyüyor

Adblock Savaşı Büyüyor

adblockkTarayıcıları üzerinden reklam engelleme yazılımları kullananlar özellikle son yıllarda mobilde de bu özelliğin desteklenmesiyle birlikte internet yayıncılarına baş belası olmuş durumdalar. Adblock kullanımının artması internet yayıncılarının gelirine yönelik önemli bir etken ve haliyle bu durumdan hiç memnun değiller.

Bu nedenle yayıncılar artık ciddi ciddi Adblock kullananlara karşı önlem almaya başladılar. Bunun ilk büyük örneklerinden birisi ‘WIRED’. Eğer wired.com sitesini Adblock kullanarak ziyaret ederseniz karşınıza pop-up şeklinde bir pencere çıkıyor ve devam etmek için Adblock’u kapatmanız ya da premium üyeliğe geçmeniz isteniyor.

Amerika’daki yayıncıların bu şekilde önlem almaya başlaması şüphesiz Avrupa’yı da etkiledi. Geçtiğimiz günlerde Fransa’daki birçok büyük yayın kuruluşu Adblock’a karşı savaş açtı. Mesela herhangi biri eğer Le Figaro’nun internet sitesini Adblock aktif bir şekilde ziyaret etmeye çalışırsa karşılarına Adblock’u etkisizleştirmenizi isteyen bir gif çıkıyor ve okumak istediğiniz sayfayı bulanıklaştırıyor.

llefigaroLe Figaro’nun bu hareketine Fransa’nın diğer yayın kuruluşlarıda destek verdi. Bunlar arasında: Le Monde, L’Équipe, L’Expressgroupe Altice Media, M6 web, RTLNet, Deezer, 20 Minutes gibi hatırı sayılır yayıncılarda bulunuyor.

Benzer bir durum İsveç’te de geçerli. Nyheter24 CEO’su Daniel Weilar DigiDay sitesine yayıncıların %80’inin Ablock kullanımı desteklemediğini ve buna karşı bir yaptırım uygulanması gerektiğine dair açıklamalar yapmıştı. Hatta İsveç İnteraktif Reklamcılık Bürosu geçtiğimiz Ağustos ayında reklam engelleme yazılımı kullananlara karşı bir engelleme konusunda birliğe vardıklarını duyurmuşlardı.

Ülkemizde ise internet yayıncıları henüz reklam engelleyici yazılımlar konusunda tam anlamıyla harakete geçmiş değil. Birkaç site örneğin: merlininkazani.com, reklam engelleme konusunda önlem almış gözüküyor. Sitesini Adblock açıkken ziyaret ettiğinizde karşınıza size daha iyi bir hizmet verebilmek için Adblock’u kapatmanızı isteyen bir görsel çıkıyor.

merlininkazaniKullanıcılar ile internet yayıncıları arasındaki bu savaş nereye kadar sürer bilemiyoruz ama reklam engelleme teknolojisinin bazı ürünlere varsayılan olarak geldiğini düşünecek olursak yayıncıları zor günler bekliyor diyebiliriz.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0