Batman v Superman Gerçekten Kötü Bir Film Mi?

Batman v Superman Gerçekten Kötü Bir Film Mi?

bvstrinityBaştan söyleyeyim spoiler falan vermeyeceğim. Malum, yaklaşık 2 yıldır çizgi roman aleminin gelmiş geçmiş en büyük iki kahramanının kapışmasını konu alan bir filmi bekliyoruz: Batman v Superman: Dawn of Justice. Nihayet film geliyor muradımıza eriyoruz derken film piyasaya çıkmadan 2-3 gün önce basın gösterimlerinden sonra internet alemine film eleştirileri düştü: Yok efendim ‘Batman v Superman şöyle kötü‘ , ‘Batman v Superman böyle leş‘ , ‘Batman v Superman gelmiş geçmiş en kötü film‘, ‘Gitmeyin paranıza yazık‘ , ‘Allah belanı versin Zack Snyder‘ gibi bir yığın olumsuz eleştiri…

Tabii ki bunları görünce bir çizgi roman okuru ve DC hayranı olarak modum inanılmaz düştü. O zamana kadar müthiş bir heyecanla beklediğim film yerden yere vuruluyordu ve benim gibi birçok insan şaşkınlık içersindeydi. Filmi övenler de vardı elbet ama sesleri çok cılız çıkıyordu. Neyse, bu olumsuz eleştriler tabii ki filme gitmeme mani olmadı. Sonuçta o kadar karakter bir araya gelip 2 saat boyunca çay içip okey oynasalar bile ben her türlü gidecektim filme ve gittim.

Haliyle beklentilerim bir nebze olsun düşmüştü. Film başladı, ben hep geçiriyorum içimden ‘lan acaba film nerde bozacak?’, ‘Nasıl bi saçmalık olacak?’ Hep bir eksik arıyorum, sorguluyorum derken mükemmel bir açılış sekansı eşliğinde gelişen olaylar vs. bir baktım ilk yarı bitmiş. Gözüme birkaç şey battı tabi ama ben hala filmi ‘leş’ diye eleştirenlerin kafasına ulaşmak için öldürücü darbeyi arıyorum.

İkinci yarı da epik combatlar, gözlere şenlik sahneler derken su gibi akıp geçti. Film bitti, salondan çıktım ve yüzüm gülüyordu. Çok dikkatli izledim, o öldürücü darbeyi aradım, bulamadım. Birkaç darbe yedim ama beni devirmeye yetmedi. Yani demem o ki dostlar: Filmden inanılmaz keyif aldım.

Peki neden eleştrimenler bu kadar sövüyor? Neden film yerden yere vuruluyor? Gelin bunu biraz analiz etmeye çalışalım.

batmanBeklentiler

Öncelikle insanların film için ne kadar büyük beklentiye kapıldıklaırnı bir daha söylememe gerek yok herhalde. Batman ve Superman’i çizgi roman hayranlarından sokaktaki esnafa kadar duymayan etmeyen yoktur. Dolayısıyla bu iki karakterin kapışması da inanılmaz büyük bir beklenti yaratıyor.

Gelgelelim film ne kadar Batman ve Superman kapışması orası tartışılır. Zaten film ilk olarak ‘Batman vs Superman’ olarak duyurulmuş sonrasında ‘vs’deki ‘s’ takısı atılmış ‘Batman v Superman’ olmuştu. Buradan az çok kıllanmıştık ki fragmanların da gelmesiyle neyin ne olduğu az çok çözüldü.

bvs

Fragmanlar

Hazır sözünü de etmişken, bir diğer olumsuz etken şüphesiz fragmanlar. Filmde öyle epik sahneler var ki bu sahnelerin çoğu fragmanlarda verildiği için etkileyiciliğini bir nebze olsun kaybediyor. Film esnasında birçok kez ‘keşke fragmanlarda bunu göstermeselerdi’ dediğim oldu.

Bana kalırsa filmin beklentilerin altında kalmasının en büyük etkilerinden biri bu olabilir. Elbette ki fragmanlar dışında birçok güzel sahne var ama ben bir ‘Do you bleed?’ sahnesini (hey, spoiler sayılmaz!) ilk olarak sinema atmosferinde görmek isterdim açıkçası…

Ekran_Resmi_2016-03-28_17_23_41

Kurgu

Filmin en çok eleştirilen ve benim de eleştirilere bir nebze olsun katıldığım kısmı kurgusu. Batman v Superman: Dawn of Justice DCEU’nun Man of Steel’den sonraki 2.filmi. Adından da anlaşılacağı gibi bu film kendinden sonra gelecek birçok filme referans olacak. Bu nedenle araya şunu da sıkıştıralım bunu da sıkıştıralım derken ortaya takip etmesi zor, karmaşık bir kurgu çıkmış. Buna rağmen birçok sahnede özellikle çizgi roman hayranlarını mutlu edecek birkaç detay gizli ve bunlar seyir esnasında gülümsemenize yol açan, seyir zevkini yükselten şeyler.

Evet kurgu sıkıntılı ama bilen adam o kadar garipsemez, bilmeyen ise sonraki filmlerde ‘aa bak Batman v Superman’de bundan bahsediliyormuş’ der. Belki bin kere falan söylendi ama ben de bir kere söyleyeyim: Evet Zack Snyder estetik konusunda harikalar yaratan bir yönetmen olsa da storytelling kısmı oldukça zayıf.

superman

Nolan filmleriyle karşılaştırma sorunsalı

Bakın her eleştiriye tolerans gösterebilirim ama buna gösteremiyorum. Kimse kusura bakmasın bu filmi Christopher Nolan’ın Batman filmleriyle karşılaştırmak saflıktır. Bilmeyenler için söyleyeyim bu filmin ilk olarak ‘Man of Steel 2’ diye çıkması planlanıyordu. Sonradan araya pazarlama dokunuşları da eklenince bir şekilde ‘Batman v Superman’ oldu. Yani burada demek istediğim bu filmin bir Superman filmi gibi yorumlanması gerekirken ısrarla Batman filmi olarak yorumlanması. Bununla da kalmayıp Nolan’ın efsane üçlemesiyle karşılaştırılması, oradaki hikaye derinliği aranması falan filan…

Yukarıda söylemiştim, tekrar söylüyorum. Bu film DCEU’nın 2. filmi. Bu film Nolan’ın Batman filmleriyle değil ‘Man of Steel’ ile karşılaştırılması gereken bir film. Bu filmde Nolan filmlerindeki hikaye derinliğini aramak çok büyük bir hata. İlla Nolan filmleriyle ilgili bir karşılaştırma yapmak istiyorsanız bunu ancak Batman üzerinden yapabilirsiniz ki net bir şekilde söylüyorum: Ben Affleck gelmiş geçmiş en iyi Batman.

benaffleckbatman

Zack Snyder

Zack Snyder bir çizgi roman tutkunu ve sinema sektöründe alamet-i farikası görsellik olarak bilinir. Bu nedenle gerek Man of Steel’de olsun gerek Batman v Superman’de olsun adam karşımıza tablo gibi resmedilmiş sahnelerle çıkıyor. Nitekim Snyder’ın ciddi kusurlu olduğu bir kısım var o da hikaye anlatımı. Birçok kişi filmin çıkmasına aylar varken bundan endişe ediyordu zaten.

Zack Snyder ile ilgili bir diğer ilginç şey ise adamın eleştirmenlerle arasının hiç iyi olmayışı. Yani piyasada Snyder ne yaparsa yapsın onu yerin dibine gömecek eleştirmenler var. Bunun basın gösteriminden sonraki olumsuz eleştirilere ne gibi bir etkisi oldu bilmiyorum ama bizim bazı Türk eleştirmenlerin yabancı basından gelen eleştirileri okuyup da etkilendikleri kesin.

zackandben

Sonuç

Başlıktaki soruya gelecek olursak, net bir şekilde ve subjektif olarak cevaplıyorum: Hayır efendim Batman v Superman orada burada gömdükleri kadar kötü bir film değil. Hatta Batman v Superman kötü bir film değil. Batman v Superman sinemaya gidip çok keyifli bir 2.5 saat geçireceğiniz, gelmiş geçmiş en iyi Batman’i izleyeceğiniz, fazlasıyla görsel şölene maruz kalacağınız, Wonder Woman’ı görünce haykıracağınız, Hans Zimmer’ın müzikleriyle havaya gireceğiniz, efsane dövüş sahnelerine, epik diyaloglara tanık olacağınız oldukça eğlenceli bir film. Eleştirilere bu kadar aldanmayın, gidin kendiniz görün.

Benim filme puanım 7,8/10

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 1
  • comment-avatar
    Y 6 sene

    Sonunda eleştirmek için eleştirmeden yazılan adam gibi bir inceleme yazısı. Tebrikler.