Facebook Engellendi mi? Twitter Engellendi mi?

Facebook Engellendi mi? Twitter Engellendi mi?

fb1_2040_0_0

Türkiye’de internet kullanıcıları 20 Mart 2016 tarihinde gece yarısından itibaren Facebook’a girişlerde sorun yaşadıklarını belirttiler. Sabah saatlerinde ise giriş yapılamadığı görüldü. Akıllara gelen ilk soru ise şu: Facebook engellendi mi?

Bu konuda yanıt hayır. Facebook engellenmiş değil, ancak çok uzun bir açılma süresinden sonra karşınıza gelebiliyor. Geldiğinde de paylaşımda bulunmak veya sayfalarda gezinmek yine çok yavaş bir işleyiş şeklinde kullanıcıların karşısına çıkıyor. Söz konusu problemin sosyal ağa yoğun erişim nedeniyle olma ihtimali düşük, çünkü Facebook’ta daha önce böyle bir durum bu kadar uzun süreyle yaşanmadı.

Akıllara gelen ikinci soru sosyal ağda bazı güncellemelerin mi yapılıyor olduğu. Bu noktada kesin bilgi yok. En nihayetinde ise Facebook açılmıyor ve son olarak da internet erişimiyle ilgili bir kısıtlama, müdahale söz konusu olabilir. Bu yönde yetkililerin açıklama yapması bekleniyor.

Twitter engellendi mi?

Twitter’da da ilginç şeyler var. Sayfa açılmadığı gibi kullanıcılar şifrelerini giremiyorlar. Platformun da bloke edilmiş olabileceği düşünülüyor.

19 Mart 2016 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde gerçekleşen bombalı terör saldırısında can kayıpları ve yaralılar oldu. Türkiye’yi yasa boğan gelişme sonrasında sosyal medyada asılsız iddiaların yer aldığı iddiaları gündeme getirildi. Örneğin Nişantaşı’nda patlama olduğu gibi tweet’lerin paylaşılmasına tanıklık edildi. Gelişmelerin devamında sosyal ağa yeni bir blokenin gelmesi bekleniyordu. Resmi açıklama her ne kadar yapılmamış olsa da gerek Facebook, gerekse Twitter’ın engellenmiş olma olasılığı yüksek.

Gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz…

YORUM

Yorumlar 0