48 Saatte 4 Şehir Onlarca Uygulama

48 Saatte 4 Şehir Onlarca Uygulama

Bu makalede Türkiye’nin önde gelen teknoloji editörlerinden, Newtech dergisi yazı işleri müdürü Gurur Sönmez, İskandinavya macerasını ve bu soğuk ülkelerde kullandığı mobil uygulamalardan bahsediyor…

CdsT9utWwAAjC8O

Geçtiğimiz ayın sonuna doğru İskandinavya şehirlerinde yapacağımız toplam iki günlük mini tur için çok önceden ve ucuz havayolu şirketlerinden biletlerimizi almıştık. Kendi mobil hattım çalışmayacağından Here Maps uygulaması ile gezeceğim şehirlerin haritalarını offline kullanabilmek için indirmiştim. Ryanair gibi havayolu şirketleri check-in yaptıktan sonra bir de sanal biletinizin basılı çıktısını istiyor. Çıktınız yoksa telefonunuza gelen sanal biletin barkod kısmını büyüterek de okutabiliyorsunuz (sırf bu kağıt çıktısı yüzünden ekstra para isteyebiliyorlar).

Ucuz hava yolu şirketleri uçaklarının iniş yaptığı havalimanları şehrin çok dışında oluyor. Şehire giderken de bulunduğu duraklar da otobüs, tramvay terminalinin çok dışında olabiliyor. Bu tür yerleri bulmak, zamanında orada olmak çok önemli. Yine akıllı telefonlar ve uygulamaları sayesinde offline olarak çalışan navigasyon sayesinde bilmediğiniz bir şehirde oranın yerlisi gibi hareket edebiliyorsunuz. Aynı zamanda Google Haritalar sayesinde hangi topu taşıma aracıyla istediğiniz lokasyona gidebileceğinizi görebiliyorsunuz. Şehirlere vardığınızda ne yapacağınızı tam önceden planlamadıysanız yine Tripadvisor’da seçtiğiniz şehrin içreğini offline kullanabilmek için indirebilir, internetsiz olsanız da içeriği görebilirsiniz.

yemek-sepeti

Gezeceğiniz yerler tamam. Peki ne yiyeceğiz? Nerede yiyeceğiz? Kaç lira tutar? Bunları da Zomato’nun uygulaması sayesinde öğrenebiliyorsunuz.

Bu gezide fotoğraf makinemi götürmek istemedim. 2 gün boyunca bir yerde konaklamadan, sadece şehirleri yürüyerek dolaşacağımızdan yük istemedim. Güzel İskandinav ülkelerinde fotoğraf çekmek, çekilmek için Samsung Galaxy S6 telefonumu kullandım. Akşam-gece fotoğrafları dışındaki fotoğraflar bir gezi için gayet tatmin edici oldu.

İşte bu yüzden akıllı telefonların geldiği son noktaya minnettarım. Doğru bir şekilde kullanabildiğimiz taktirde can sıkıcı, zaman kaybettirici olayların üstesinden gelebiliyor.

Yazar: Gurur Sönmez

YORUM

Yorumlar 0