Yahoo Birçok Servisine Son Veriyor!

Yahoo Birçok Servisine Son Veriyor!

marissamayer yahooBugün 2016 yılı birinci mali çeyrek sonuçarını açıklayan Yahoo, şirket için önemli görülen bazı kararlar aldıklarını duyurdu. Gelir raporlarında da açıklandığı üzere şirket bundan sonra sadece 7 tüketici hizmetine odaklanacak, bunlar: Mail, Arama, Tumblr, Haberler, Spor, Finans ve Yaşam Tarzı. Bunlar dışındaki birçok servis ve bölgesel siteler kullanıma kapatılacak.

Kapatılacak servislerin başında 1998 yılında kullanıma sunulan ‘Yahoo Games‘ geliyor. Ülkemizde kullanımda olmadığı için bizi pek etkilemese de Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, İngiltere ve Amerika’daki kullanıcılar 14 Mart’tan itibaren herhangi bir oyun satın alımında bulunamayacak.

Yahoo’nun hizmetine son vermeyi düşündüğü ikinci bir sevis ise ‘Yahoo Livetext‘. Şirketin 2015’in Temmuz ayında sessizce piyasaya sürdüğü videolu mesajlaşma uygulamasının Mart’ın sonuna doğru hizmetine son verilmesi bekleniyor. Livetext piyasaya çıktığında da deneyenlerin pek memnun kalmadığını düşünecek olursak 1 sene dolmadan verilen bu karara şaşırmamak gerek. Özellikle Yahoo Meseenger varken Livetext o kadar da heyecan yaratmamıştı.

Şirketin ‘Sizin fikirleriniz. Bizim aramamız. Mükemmel!’ sloganıyla hizmete sunduğu özelleştirilmiş arama servisi ‘BOSS‘ta hizmetine son verilecek olan servislerden biri. BOSS 31 Mart’tan itibaren kullanıma kapatılacak.

Her sene olduğu gibi Yahoo bu yılda birkaç bölgesel siteyi kapatıyor. Bunların arasında İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya ve Hindistan gibi ülkelerde hizmet veren ‘Yahoo Astrology‘ de var.

Yine Arapça ve İngilizce haber servisi ‘Yahoo Maktoob’ da kapatılacak olan bölgesel siteler arasında dikkat çekiyor.

2014’ün sonunda 60’a yakın ürün ve servisin hayatına son veren Yahoo, son iki yıldır bu sayıyı ikiye katlamış durumda.  fazla yükleri atarak gemiyi batmaktan kurtarmaya çalışıyor…

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0