Son Döneme Damgasını Vuran 8 Bilimsel Gelişme

Son Döneme Damgasını Vuran 8 Bilimsel Gelişme

Ivanpah_2_0
Son dönemde bilim alanında hangi önemli gelişmeler yaşandı bir göz atalım…

1- Bilgisayar kontrolünde 300 bin aynadan meydana gelen, 392 megawatt elektrik üretmesi planlanan dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali Ivanpah Güneş Enerjili Elektrik Santrali” (üstte) devreye girdi.

2- Kronik kemik bozukluğuna sahip, kafatası kemiği 1,5 cm’den 5 cm’e kalınlaşmış, görme kabiliyetinin azalması ve baş ağrılarından şikayetçi 22 yaşında Hollandalı bir kadının kafatasının üst bölgesi çıkartıldı ve onun yerine 3 boyutlu yazılmış kafatası yerleştirildi.

3- Çin, ilk Ay misyonu Çang’ı-5 projesi çerçevesinde Ay’a insansız uzay aracı gönderdi.

Europe Comet Chaser
4- Rossetta Uzay Aracı bir kuyruklu yıldızdan ilk bilgileri iletecek. Rossetta 10 yıldır bu bilgiye ulaşmak için yolculuk yapıyordu.

5- ABD’li araştırmacılar, dünyanın ilk şarj edilebilir bataryasını geliştirdiklerini duyurdu. Işık ve hava ile kimyasal tepkimeye girerek çalışan cihaz, ‘nefes alan batarya’ olarak tanımlanıyor.

6- Bilim insanları, kök hücreleri beyin tümörlerini yok etmek için kullandı. Yeni yöntemin uzun vadede kanser tedavisinde kullanılabileceği düşünülüyor.

7- Amerikalı bilim adamları, beynin belirli bir bölgesine özel yöntemle manyetik titreşimler yardımıyla elektrik akımı verilmesine dayanan Transkraniyal Manyetik Uyarım (TMS) yöntemiyle en az 24 saat içinde olayları hatırlama yeteneğinin arttırılabildiğini gözlemlediler

Ve Türkiye’den sevindirici bir gelişme:

8- Özel MEF Lisesi 12’nci sınıf öğrencisi İlayda Şamilgil, “First Step To Nobel Prize In Physics” yarışmasında, 70’e yakın ülkeden 5 bin fizik projesini geçerek dünya birincisi oldu. Daha önce TÜBİTAK’ın yarışmasına da gönderdiği projenin, burada dereceye giremediği öğrenildi.

Yazar: Gurur Sönmez

www.gurursonmez.com

YORUM

Yorumlar 0