Microsoft Surface Book Reklamında Yine Apple’a Sataştı

Microsoft Surface Book Reklamında Yine Apple’a Sataştı

Ekran_Resmi_2016-03-10_11_19_07Son zamanlarda Windows 10 yüklü PC’lerin Mac bilgisayarlara yönelik üstünlüğünü ele alan reklamlarla Apple’a sataşan Microsoft, bu seferde Surface Book reklamlamlarında Apple MacBook‘a gönderme yaptı.

Reklamlarında vahşi doğa fotoğrafçısı Tim Flach’ı oynatan şirket Surface Book’un MacBook’a göre üstünlüklerinini söyletmekten geri kalmamış üstüne üstlük bundan yaklaşık 3 sene önceki MacBook reklamında kullanılan arka fon müziğinide kendi reklamına eklemiş. Bu bilinçli mi yapılmış yoksa tesadüf mü bilmiyoruz.

Apple’ın bundan yaklaşık 3 yıl önceki MacBook reklamı şöyle:

Microsoft’un Apple’a sataştığı ilk Surface Book reklamında ise Tim Flach bir fotoğrafçı gözüyle Surface Book’ta neler yapabildiğini anlatıyor ve son olarak cümlesini ‘Bunları Mac’imde yapamıyorum‘ diye bitiriyor.

https://www.youtube.com/watch?v=KQw6vxYo8KE

15 saniyelik ikinci videoda ise Tim Flach 1024 derece baskı hassaslığına sahip Surface Pen‘den kısaca bahsediyor ve Surface Book ile birlikte ne kadar kullanışlı olduğunu dile getiriyor. Sonunda ise tıpkı ilk videonun sonunda olduğu gibi bunları kendi Mac bilgisayarında yapamayacağını söylüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=MzuhBrHOnP8

Youtube’a koyulan üçüncü Surface Book reklamında ise Tim Flach cihazın yüksek çözünürlüğünü övüyor ve bir fotoğrafçı olarak bu denli bir çözünürlüğe ihtiyacı olduğunu söylüyor. Sonunda ise yine açık açık bunu Mac’te bulamayacağını dile getiriyor.

https://www.youtube.com/watch?v=GhkLiET0ZRs

Microsoft reklamlarında Apple’a ilk kez göndermede bulunmuyor. Ancak bu sefer farklı bir strateji belirleyip ürününü doğrudan MacBook ile karşılaştırıyor. Üstelik reklamlara bakacak olursak tıpkı Apple’ın iPhone, iPad reklamlarında farklı sektörden insanlara ürün hakkında yorum yaptırdığı gibi Microsoft’ta reklamdaki fotoğrafçıya ürün hakkında yorumlar yaptırıyor. Hatta ve hatta görünüşe göre Microsoft müzik seçiminde bile Apple’ı örnek alıyor.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0