Hip Hop Dinleyenlerin Başı Diğerlerine Göre 2,6 Kat Daha Fazla Belaya Giriyor

Hip Hop Dinleyenlerin Başı Diğerlerine Göre 2,6 Kat Daha Fazla Belaya Giriyor

rap-muzik

Rap müziğin alkol, reşit olmadan seks, nefret ve uyuşturucuyu tetiklediği ortaya çıktı. Texas Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırmada rap müzik dinleyen erkek ve kızların genç yaşta bekaretini kaybetme yönündeki adımlarının, diğerlerine göre daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Amerikan kültüründe ‘açık mesajları’ ve ‘becermeyi’, ‘para kazanmak için yasadışı faaliyetleri’ körüklediği yönünde sıklıkla eleştirilen rap müzik, görünüşe bakılırsa bu kez de akademik çevrelerde topa tutulmuş oluyor.

Son olarak Brit Ödülleri 2016’daki Rihanna-Drake performansı da ilgili müziğe yönelik iddialara yönelik son örneklerden biri olarak kayıtlara geçti. Sahnede adeta seks yapan iki müzisyen, çeşitli çevreler tarafından tepki ile karşılandı.

Ve biraz da Teksas Üniversitesi kaynaklı analitik değerler…

12-13 yaşındaki 443 rap müzik sever gencin araştırmaya dahil olması ile başlayan araştırma, 2 sene sonrasında ele edilen bulgulara dayanıyor. Yani bu kez 14-15 yaşında olan gençlere bekaretlerini kaybedip kaybetmedikleri soruluyor ve oran, yaş grubu geneli ile kıyaslandığında 2,6 kat daha yüksek çıkıyor. Dr. Kimberley Johnson-Baker, rap müziğin alkol ve seks temelindeki normları belirlediğini, uzun süreli dinleyen kimseleri çok yoğun olarak etkilemesinin kaçınılmaz olduğunu söylüyor.

Haberin devamında şarkı sözleri ile şok etkisi uyandıran birkaç örnek daha…
YORUM

Yorumlar 0