Oculus Rift Kurucusu Palmer Luckey Çıldırmış Olmalı!

Oculus Rift Kurucusu Palmer Luckey Çıldırmış Olmalı!

Palmer-Luckey-Founder-at-Oculus-2Sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Rift’in önsiparişleri ABD ve birkaç ülkede alınmaya başlandı ve temmuz ayında da kullanıcılarla buluşmaya başlayacağı duyuruldu. Windows PC kullanıcılarının satın almaya hazırlandığı aygıtla ilgili ilginç bir gelişme yaşandı…

Oculus kurucusu Palmer Luckey, basına yaptığı açıklamada Mac bilgisayar kullanıcılarının sanal gerçeklik aygıtlarını kullanmalarının tek yolunun ‘Apple’ın iyi bilgisayarlar geliştirmesi’ olduğunu söyledi. Bu oldukça şaşırtıcı ifadesini, Mac’lerin 6000 dolarlık konfigürasyonlarında dahi Oculus’u kaldıracak donanımın olmadığını, grafik yönünden Apple’ın daha iyisini yapması gerektiğini belirtti.

oculus-2

Luckey’in açıklamaları bir hayli ilginç. Ancak Apple’ın kendi bilgisayarlarında Oculus’u isteyip istemediği de bir başka konu. Çoğu ‘genel tüketici ürünü’ne çekimser konumda kalan, kendi ekosistemini oluşturmak için attığı aralıksız adımlarla tanınan şirketin, başka bir aygıtın kendi bilgisayarlarında kullanımına pek de sıcak bakmaması ihtimalini de gözardı etmemek gerekiyor.

Özetle Oculus kurucusu Palmer Luckey, yaptığı açıklamayla kendisini gündeme getirmeyi başardı, ancak söyledikleri şeyler, yani ‘daha iyi bilgisayarlar ürettiklerinde destek vereceğiz’ ifadeleri; dünyanın en önemli teknoloji şirketine karşı atılmış komik bir adım olarak yorumlanabilir. Haberin devamında, röportaj verdiği alanın durumu da ilginç bir detay. Adeta bir startup havası hakim ve sözlerin fazla iddialı olduğu bir kez daha görülüyor. Acaba Apple, Oculus’la çalışmak istiyor mu? Sorulması gereken asıl soru bu…

Ek olarak Apple CEO’su Tim Cook’un sanal gerçeklik konusundaki açıklamaları, bu alanda da sakin ve ‘gözlemleyici’ adımların atılacağına işaret etmişti.

Haberin devamında Luckey’in İngilizce konuşmasının videosu yer alıyor. İyi seyirler..

YORUM

Yorumlar 0