Ustalara Saygı Kuşağı

Ustalara Saygı Kuşağı

ustalara-saygi

Onları ne de çabuk unuttuk değil mi?

Mobil teknoloji rafları artık göz kamaştırıyor. Bir teknoloji mağazasına adımınızı attığınızda o ışıltıyı hissediyorsunuz adeta. Hatta zaman zaman mobil operatör bayisine yolunuz düştüğünde de dikkat çekiyorlar değil mi? Çok inceldiler, ekranları pırıl pırıl parlıyor… Akıllı telefonlar adeta dünyayı ele geçirdiler.

Herkesin akıllı telefona sahip olduğu ya da olmayanların da sahip olma eğilimi sergilediği günümüzde üstadın, ‘Her şeyin bir nedeni var’ şarkısı da akıllara gelmiyor değil. İnternet, hiç olmadığı kadar ‘her anın içinde’, WhatsApp, Facebook, Twitter, Instagram derken internet sitelerinde sörflerin ucu bucağı yok. Elbette bunları sağlayacak cihazların en yaygını da akıllı telefonlar. Fiyat etiketleri ile geniş bir skala çizmeleri sayesinde ise hemen her cebin içinde kendilerine yer bulabilmeleri mümkün. Sonuç şu; çok küçük çocuklardan tutun da çok yaşlılara kadar (A’dan Z’ye de diyebiliriz) herkes akıllı telefon kullanıyor. Peki ya o eski telefonlar?

Eski telefonlar denildiği zaman Ericsson’lar, Nokia’lar, Motorola’lar, Alcatel’ler… Nasıl da unutuldular, nasıl da raflara kaldırdık onları. Zaman mı hızlı, yoksa gelecek mi acımasız? İşte bu deli sorular eşliğinde tüm zamanların en retro konusuna, en modern web sitesinin tam da içinde tanıklık edeceksiniz. En sevdiğimiz ‘cep telefonlarını’ bir araya getirdik. Onlar, herhangi bir app’e sahip değiller, saatleri var ve bir de alarmları. Üstelik günümüzde ‘alo desin yeter’cilerin çok uzun yıllar öncesinden de ‘alo’ diyebildikleri teknoloji harikaları onlar.

İşte karşnızda Ustalara Saygı kuşağının yıldızları…

gorsel-1Tüm zamanların en çok satan telefonu Nokia 1100.

gorsel-2 2003-2006 yılları arasında 60 milyon ünite satan Motorola C200.

nokia-6600 Nokia 6600 2 Temmuz 2002 tarihinde duyuruldu ve 7 Ocak 2003 tarihinde 600 Euro fiyat etiketi ile satışa sunuldu. Türkiye’de delicesine fenomen oldu.

3210_1Nokia 3210=Efsane.

Ericsson GH688 Ericsson GH688, cep telefonu kavramının en önemli idollerinden biri oldu. Günümüzde ulaşılan çizginin ataları arasındaydı…

Okuma Önerisi: Samsung Tarihi.

Yazar: Ferhat Verdi

NOT: Bu makale ilk kez App Users dergisinde 2015 yılında yayınlanmıştır.

YORUM

Yorumlar 0