Raspberry Pi 3 Eski Modellere Göre Ne Kadar Hızlı?

Raspberry Pi 3 Eski Modellere Göre Ne Kadar Hızlı?
raspberryipimodels

Raspberry Pi modellerinin özellikleri

Geçen hafta piyasaya sürülen Raspberry Pi 3 diğer modellerdeki özeeliklerine ek olarak Wi-Fi ve Bluetooth desteği ile birlikte geldi. 64-bit mimarisine sahip 4 çekirdekli bir işlemciyle gelen cihaz haliyle eski modellere oranla daha hızlı. Peki ama ne kadar hızlı?

SysBench ile yapılan benchmarklar modeller arasındaki performans farkını gözler önüne seriyor. Raspberry Pi 3’ün açılış süresi, işlemci ve bellek performansı Raspberry Pi 2 ve Raspberry Pi 1 B+ modellerine oranla çok daha iyi sonuçlar alıyor. Gelin bunlara bir göz atalım…

raspberrypi3boottime

Açılış süresi, az olan daha iyi

İlk olarak açılış sürelerinden başlayalım: Yukarıda gördüğümüz grafikte Pi 3 ve Pi 2 arasındaki fark oldukça az. Raspberry Pi 3 17 saniyede açılırken Pi 2 18,4 saniyede açılıyor. Raspberry Pi 1 B+’ın ise 30 saniyenin üzerine çıktığını görüyoruz. Bu açılış süresi testinin Raspbian işletim sistemi üzerinde yapıldığını belirtmekte fayda var.

İkinci olarak işlemci performanslarına bakacak olursak SysBench’in verileri Pi 3 modelinin Pi 2 ve 1 B+ modeline oranla oldukça iyi olduğunu gösteriyor. Pi 3 ve Pi 2 modeli 4 çekirdekli işlemciye sahip. Grafikte gördüğümüz mavi renkli bölmeler çoklu çekirdek performansını gösterirken turuncu renkli bölmeler tek çekirdek performansını gösteriyor. Pi 1 B+ modeli tek çekirdekli olduğu için haliyle çoklu çekirdek performansını göremiyoruz. Test sonuçlarına göre Raspberry Pi 3 modeli Pi 1 B+ modelinin neredeyse 3 katı daha performaslı. Raspberry Pi 2’ye oranla ise %60 daha hızlı.

raspberrypicputest

İşlemci testi, az olan daha iyi

Raspberry Pi 3 şüphesiz Raspbian işletim sisteminin en iyi çalıştığı cihaz olacak. Ayrıca yeni işlemciyle birlikte Raspberry Pi’da RetroPie Playstation Emülatörünü çalıştırmak için işlemcinin saat hızını artırmanıza gerek kalmıyor.

Son olarak Raspberry Pi modellerinin bellek performanslarına bakacak olursak grafikte Pi 3 modelinin farkı açık bir şekilde belli oluyor. Ancak bu farkın normal kullanımda hissedilecek bir fark olmadığını belirtelim.

raspberrypimemorytest

Bellek testi, az olan daha iyi

Kısaca söylemek gerekirse: Wi-Fi ve Bluetooth desteği le gelen Raspberry Pi 3 modeli Pi 2 modeline oranla %50 civarında daha hızlı diyebiliriz.

raspberrypi3wtmk-edRaspberry Pi 3 modeli 150 TL fiyat etiketiyle dünya ile aynı anda Samm Teknoloji aracılığıyla ülkemizde de satışta.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0