Yapay Zeka AlphaGo Sonunda Yenildi!

Yapay Zeka AlphaGo Sonunda Yenildi!

Çağlar öncesinden günümüze taşınan GO oyununda Google’ın yapay zekası AlphaGo sonunda GO şampiyonu Lee Sedol’a yenildi.

GO oyununda 18 uluslararası şampiyonluğa sahip olan Lee Sedol, Google’ın DeepMind yapay zeka programı olan AlphaGo’ya üst üste 3. kez kaybettikten sonra 4. oyunda kazanmayı başardı. Bu galibiyet 5 serilik maçın sonucunu değiştirmeyecek olsa bile Sedol yapay zekaya karşı insanlığın hanesine 1 puan yazdırmış oldu.

33 yaşındaki profesyonel oyuncu Lee Sedol başlarda programı hafife aldığını kabul etmekle beraber programın mükemmel çalışmadığını da söylemeden geçmiyor. Sedol kazandığı oyundan sonra bu galibiyetin paha biçilemez olduğunu ve dünya üzerindeki hiçbir şey ile değişmeyeceğini dile getirdi.

DeepMind kurucularından Demis Hassabis, AplhaGo’nun malubiyetinin kendileri için çok değerli olduğunu ve bunun programın eksik yanlarının tamamlanmasında oldukça yardımcı olacağını söylüyor. Google yöneticileri AlphoGo’yu 1997’de satranç şampiyonu Garry Kasparov’u yenen Deep Blue ile karşılaştırıken Go oyununun satrançtan çok daha fazla olasılık barındırdığını ve bunun programa çok daha fazla brute-force hesaplamaları yaptırdığını belirtiyor.

Google, AlphaGo’nun yenilmesi durumunda Lee Sedol’a vereceği 1 milyon dolar ödülünü ise programın galip gelmesi sonucu yardım kuruluşlarına bağışlayacağını açıkladı.

Lee Sedol ve rakibi arasındaki 5. ve son maç salı günü oynanacak. Maç formaliteden de olsa Lee Sedol’un yenmesi durumunda AlphaGo’nun eksiklikleri daha net analiz edilecek

Bu arada meraklıları Lee Sedol’un büyük galibiyetini aşağıdaki videodan izleyebilir.

YORUM

Yorumlar 0