New York Polis Departmanı Windows Phone Kullanacak

New York Polis Departmanı Windows Phone Kullanacak

Geçtiğimiz yaz New York Polis Departmanı, bünyesinde bulunan 25.000 polis memuruna Windows Phone dağıtılmasını planladığını duyurmuştu. Bir nevi test amaçlı dağıtılan bu telefonlardan sonra yapılan yeni açıklamaya göre ise içinde özel olarak 911 aramalarını görebilme, belli New York verilerine ulaşabilme ve sesli çeviri yazılımlarıyla birlikte gelecek olan Windows yüklü telelefonlardan 36.000 polis memuruna dağıtılması kararı verildi. Bu sayı da New York Polis Departmanı’nda çalışan memurların neredeyse tamamı demek oluyor.

New York Polis Departmanı, özelleştirilmiş bu telefonların suçla savaş konusunda büyük yardımcı olacağını düşünüyor. NYPD’nin IT memuru Jessica Tisch bu büyük dönüşümün yaşadığımız yüzyılın iletişim teknolojilerine bakacak olursak oldukça gerekli olduğunu savunuyor. Tisch, telefonlarda bulunan evrensel arama ugyulamasının tüm departmanın verilerine erişim sağladığını da belirtmeden geçmiyor. Böylelikle polis memurları herhangi bir olay hakkında veriler öğrenmek ya da bir çeşit araştırma yapmak istediklerinde departmanın veritabanıyla eşleşen arama uygulaması sayesinde sorularının cevabını kolayca bulabilecekler.

Yeni uygulamanın başındaki adam komiser Bill Bratton departmanındaki bu tarz yeniliklerin Windows telefonları ile kısıtlı kalmayacağını, Facetime ve Skype gibi uygulamaları da polis memurlarının kullanması için teşvik edeceklerini söylüyor. Bazı polis memurları ise hali hazırda taşınabilir parmak izi tarayıcısı taşıyorlarmış. Böylelikle kimlikleri teyit edebilmek için insanları karakola kadar getirmelerine gerek kalmıyor.

nypdphoneBu uygulamayla birlikte polis memurlarının görevine odaklanmakta zorluk çekeceklerine dair endişelerde bulunuyor. NYPD şefi buna dikkat edeceklerini belirtiyor. Şimdilik polis memurlarının kullanacakları telefonlara bir çeşit kısıtlama getirilmesi düşünülmüyor. Bu arada sızan bazı fotoğraflara göre dağıtılacak telefonların modelinin Lumia 640XL olacağı tahmin ediliyor.

New York Polis Departmanındaki bu teknolojik yenilik 1962’de kullanılmaya başlanan telsizlerden (walkie-talkie) sonra en büyük yenilik olacak gibi duruyor.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0