Oscar için Ayıya Dalan Adam DiCaprio

Oscar için Ayıya Dalan Adam DiCaprio

30330A9900000578-3401049-image-a-204_145288442338788. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. Artık günün bir hayli klişeleşen bu girişinin ardından muhtemelen bir süre daha gündemde ‘neşeli caps’lerle’ kalacak Leonardo DiCaprio’ya odaklanalım. 30 yıllık oyunculuk kariyerinde defalarca kez En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday gösterilen yıldız oyuncu, 2016 yılının bu büyük ödülünün sahibi olmayı başardı. Peki bu nasıl oldu? Neden ödülü DiCaprio’ya verdiler? Yanıtı basit:

Oscar için Ayıya Dalan Adam DiCaprio

Filmi izleyenler bilir, konu bir tür ölüm-kalım savaşıdır. Üstelik insanın karşısından on binlerce yıldır çekilmeyen iki büyük rakibiyledir bu savaş: Diğer insanlar ve doğa. Doğa her ne kadar dostane kavramlar içerse de temelinde zorludur. Tarihihn başlangıcından günümüze milyonlarca insanın gözlerinin asla açılmamak üzere kapanmasına yol açmıştır. Bunu kah dondurucu soğuklarla, kah yıldırıcı rüzgarlar ya da dalgalarla başarmıştır.

DiCaprio, Diriliş adlı yapımda kendisini Oscar’a taşıyacak bir oyunculuk ortaya koydu. Bunu ‘Oscar’ı almaya kararlı’ şeklinde yorumlayan kesim, aslında filmdeki oyunculuğun ulaştığı ‘uç noktayı’ kastediyordu. İnanılmazdı. Kendisini sahneler, durumun gerçekçiliğine, yansımanın doğruluğuna o kadar yakınsamıştı ki yönetmen, bir sahnede onun adeta yanaklarına kadar getirmişti kamerayı, görüntüyü bilinen tüm açılardan daha farklı noktalardan alabiliyordu. Çünkü DiCaprio, filmde kimilerine göre kendini aşıyor ama daha anlamlı şekliyle adıyordu.

Birazdan izleyeceğiniz sahne çok eleştirildi. Ayı ile DiCaprio mücadelesi, bazen gülünç şekillerde sosyal medyada yer buldu kendine. Ama filmdeki etkileyici sahnelerden biriydi şüphesiz. Sinema tarihinin en çarpıcı, en yürek hoplatıcı birkaç saniyesini yaşattı izleyiciye. Bizler de yukarıdaki başlıkla her ne kadar gülümsetsek de sizlere birkaç ‘gerçek oyunculuk’, ‘Oscar’lık performans’ enstantanesi sunmak istedik. İyi seyirler.

Diriliş yönetmen Alejandro González Iñárritu ve başrol oyuncusu Leonardo DiCaprio, Charlie Rose’un sorularını yanıtlıyor…

tkFilmin Yönetmeni Alejandro González Iñárritu. Saygı.

Hector González Gama ile Luz María Iñárritu’nun çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. 2007 yılında Babil filmi ile En İyi Yönetmen Akademi Ödülü’ne ve En İyi Film Akademi Ödülü’ne aday gösterilmiştir. 2015 yılında ise Birdman ile En İyi Yönetmen, En İyi Film ve En İyi Özgün Senaryo ödüllerini kazanmıştır. (Kaynak: Vikipedi)

Yazar: Ferhat Verdi

YORUM

Yorumlar 0