Vikings 4. Sezon 2. Bölüm İncelemesi

Vikings 4. Sezon 2. Bölüm İncelemesi

vikings-4

Teknoloji Turu olarak Türkiye’de yoğun ilgi ile karşılanan bazı dizileri uzman yorumlar eşliğinde ele almaya devam ediyoruz. Buraya tıkladığınızda erişebileceğiniz içerikte, Vikings 4. Sezon 1. Bölüm, tüm detayları ile üstelik neredeyse 0 spoiler eşliğinde değerlendirilmişti. Şimdi sırada 2. bölüm var…

Bilindiği üzere ilk bölümde tanıdık yüzler, yine o epik savaş kıyafetleri ve otoritelerin beğenisini kazanan tarihi atmosfer eşliğinde Türk dizi severleri karşılamıştı. Fransa’da yaralalan Ragnar’ın akıbetinin ne olacağını hızlı bir şekilde gösterdi dizi. Ayrıca kardeşi Rollo, eşi ve oğlu da çeşitli yönlere dağılacaktı. Dizinin 4. sezonundaki işleyişin ilk perdesi aşağı yukarı çizildi. Elbette yapımdaki çok sayıda karakterin de yavaş yavaş diziye entegre olması gerekiyordu. İşte 4. sezon bölüm 2’de buna tanıklık edildi. İngiltere’deki karakterler ve konular da Vikings’in işleyişine dahil edildi bu bölümde. Yeni konular geliyordu. Ancak gözlerin çevrili olduğu yer elbette Ragnar ve etrafına dairdi. İskandinavya’da neler olacaktı?

vikings-floki

İkinci bölüm, sürpriz gelişmelere sahne oldu. Floki ile ilgili olaylara tanıklık edildi. Ayrıca ailesine dair bazı üzücü haberler de yansıdı. Helga’yı bolca gördük. Lagertha’yı bu bölümde es geçtik.

Rollo’nun Fransa’daki yeni hayatına dair enstantaneler, Athelstan’a Britanya’da küçük bir ‘saygı duruşu’ ve birkaç ilgi çekici gelişmeyle tamamlandı bölüm. Dikkat çeken en önemli nokta Ragnar’ın oyunculuğu ve bir miktar ödem atmış yüzüydü. Diziye adeta yeniden katıldı denilebilir (ilk bölümde fazla kilolu görünüyordu). Dizinin ana karakterlerinin başarılarını devam ettirdikleri bölümde, Kuzey’in çok uzağında, birkaç dakika süren heyecanlı savaş sahneleri de çarpıcıydı.

Dizi, 1. bölümün ardından Vikings 4. Sezon 2. Bölüm ile beraber genel hatlarıyla sürükleyici formunu bir miktar daha artırmayı başardı. Çekimlerde daha özenli davranıldığı, izleyenleri daha fazla tatmin edecek görsel öğelere ağırlık verilmeye başlandığı da dikkatlerden kaçmadı. En genel çıkarımıyla ‘bütçenin artırılmış olduğu’ fark edildi.

vikings-rollo

Birkaç anekdot

Dizinin Fransa ayağı eğlenceli olmaya başlıyor. Ancak buraya dair bazı kan kokuları, ‘işaretler’ de yok değil. Önümüzdeki bölümlerde Paris’in yeniden kanla kaplanması muhtemel.

Britanya’ya tekrardan merhaba. ‘Ragnar, buraya yeniden saldırabilir’ türünde çok kısa bir işaretle tanıştı izleyenler. Yokse senarist kafa karıştırmaya mı çalışıyor? Emin olun, hayır, Kuzeyliler, Britanya’da yeniden kan dökecektir, ama ne denli başarılı olunacağı oldukça mechul.

İşin içine Britanya’nın dahil olması açıkçası en negatif yöndü. İzleyenlerin buradaki savaşlarla ya da ‘kral-prens’ atışmaları ile pek de ilgilendiği söylenemez. Sanırız ki 4. sezonun en sıkıcı bölümleri buradaki sahneler olacak. Vikings 4. Sezon 2. Bölüm bu yönüyle bir tür dönüm noktasıydı.

Lagertha_KatherynWinnick_headerRagnar’ın maceraperest havalarına bürünen, babasına ‘aslında çok da gerekli olmadığı bariz’ bir takım şeyleri ispatlama derdindeki oğlu Björn’ün zorlu koşullardaki mücadelesi de diziye eklemlenen bir diğer ‘zorlama’ alan oldu. Ragnar’dan bağımsız bir şekilde hayatını sürdürmesi, karşılaşacağı yeni insanlar, vb… Açıkçası dizinin devamındaki negatif yönlerden biri de muhtemeln bunlar olacak. Bu çocuğu savaşlarda seviyoruz!

Bazı detaylara ne dersiniz? Örneğin Bjorn ne demek? Anlamı ne? Björn, İskandinav dilinde ‘ayı’ demekmiş.

Floki ne olacak? Bu konuyla da bir iki bölüm daha geçecek gibi görünüyor. Ölmeyecek gibi…

Sonraki bölüme dair makale, önümüzdeki hafta cuma akşamı yayında olacak. Takipte kalın.

Ve birkaç okuma önerisi:

Flesh and Bone Eleştirisi

The X Files 10. Sezon 1. Bölüm Eleştirisi

True Detective Sezon 2 Eleştirisi

Fargo 2. Sezon Eleştirisi

John Snow Açıkladı: Öldüm!

Yazar: Ferhat Verdi

YORUM

Yorumlar 0