ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği Tavsiyeleri- 8

ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği Tavsiyeleri- 8

social-media-1

Hırsızlara ve diğer kötü niyetli kimselere davetiye çıkarmayın.

Günümüzde dijital yaşamın geldiği nokta ‘uçsuz bucaksız’ tanımlaması ile tam olarak örtüşüyor. İnsanoğlu için akıllı telefon, tablet ve bilgisayar gibi en çok bilinen dijital ortam sağlayıcılar, 1 yaşındaki bebeklerden hemen her yaştan kimselere kadar ulaşılabilir durumda. Skala, dünya nüfusunun 7 milyar 400 milyon olduğunu, bunun yaklaşık yarısının internete bağlanabildiğini gösteriyor.

Sosyal medya ise internete bağlanabilen insanın olmazsa olmazları arasında. Fotoğraf ya da video paylaşmak, gidilen görülen yerlerle ilgili çeşitli bilgiler aktarmak, düşünceleri ve görüşleri takipçilere/arkadaşlara aktarmak için sosyal medyanın oldukça pratik yollar sunduğu bir gerçek. Peki paylaşımların arka planındaki risklerden haberdar mısınız? Paylaşılan bir fotoğraf ya da cümlenin hakkınızda kritik önem arz eden bazı detayları açığa sunabileceğini biliyor musunuz?

Sosyal medya paylaşımlarında bazı konularda özenli ve dikkatli olmak gerekiyor. Birkaç madde ile sosyal ağ paylaşımlarında dikkat edilmesi gerekenleri ele alacağız…

–       Fotoğraf paylaşımlarında aile hayatına ilişkin detayları aktarmamaya çalışın.

–       Çıplaklık içeren fotoğraflar paylaşmayın.

–       Ev, işyeri ya da okul hakkında bilgi içeren fotoğraflar paylaşmayın. İletiler ve yer bildirimleri yapmaktan kaçının. Arkadaş listenizde sadece tanıdıklarınızın olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ancak yanılıyor olma olasılığınızın da söz konusu olduğunu unutmayın.

–       Evinizde check-in yapmayın. Hırsızlara davetiye çıkarıyor olabilirsiniz.

–       Ev, araba, lüks eşya gibi maddi durumunuzu yansıtacak görsel bilgileri paylaşmamaya özen gösterin.

–       Çocuğunuzun hangi okulda okuduğunuzu paylaşmayın.

–       Ailecek tatile çıktığınızı ifade eden bilgiler paylaşmayın. Evinizin nerede olduğu da biliniyorsa, hırsızlar için sonuna kadar açılmış bir kapı bırakıyor olabilirsiniz.

–       Tanımadığınız web sitelerine girmeyin. Emin olmadığınız bağlantıları, e-mail’leri tıklamayın/açmayın.

–       Çocuğunuz 13 yaşın altındaysa Facebook kullanmasına izin vermeyin.

Açıklamalara göre Facebook’ta 10 yaşın altında 5 milyondan fazla çocuk kullanıcı var. Facebook’a üye olma yaşı 13, ancak malesef yaş büyütülerek ağa dahil olunabiliyor. Bu da sadece oyun oynamak, fotoğraf paylaşmak gibi masum düşüncelerle başlanan Facebook kullanımında yetişkinlere özel içeriklerin de aralarında bulunduğu sayısız sahaya giriş imkanı tanıyor. Çocuklar, beraberindeki zararlara karşın. Facebook’taki sayısız multimedya içeriğini tüketebiliyor özetle. Bu noktada ESET Smart Security 9daki Ebeveyn Kontrolü özelliği dahiyane bir çözüm olarak geliyor. Çocukların zararlı içeriklere erişmesinin önüne geçen yazılımın ilgili özelliği, güvenli internet kullanımı için ideal.

Ayrıca çocuklara sosyal medyada nelere dikkat etmeleri konusunda bilgiler verin. Yetişkinlerin bile kolaylıkla kandırılabildiği bir ortamda söz konusu risklerden bahsedin. Tanınmayan kimselere ev adresi, okul, tatile ne zaman çıkılacağı gibi bilgilerin verilmemesi gerektiğini; fotoğraf paylaşılırken dikkatli olunmasının zorunluluğunu anlatın.

ESETMutlaka bir güvenlik yazılımı kullanın. Buraya tıklayarak Türkiye’nin en çok kullanılan güvenlik yazılımlarından ESET Smart Security 9 hakkında daha fazla bilgi edinebilir, ücretsiz deneme sürümünü kullanabilirsiniz.

Diğer ESET ile Haftanın Güvenlik Tavsiyeleri makalelerine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUM

Yorumlar 0