ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği Tavsiyeleri -7

ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği Tavsiyeleri -7

ESET

“Tıklamadan önce iki kez düşünün.”

Mobil cihazlar artık hemen herkesin cebinde, çantasında. Üstelik sadece yakınları aramak, istenildiği an aranmak gibi fonksiyonları da yerini iyiden iyiye internet odaklı kullanım şekillerine bıraktı. Uygulamalar sayesinde mesajlaşabilmek mümkün, hatta görüntülü görüşme ve daha fazlası. İnternetin olduğu ortamın, oldukça genel bir yapı eşliğinde mobil cihazları da kapsamı içine alması, doğal risklerini de bu aygıtlara taşıyor. İnternet, sayısız tehdit beraberinde yeryüzündeki binlerce kişinin kötü emellerini sergiledikleri platform olma özelliğini artırarak devam ettiriyor. İşte bu makalede mobil cihazlarda internet güvenliğinin önemli bir noktası olan ‘link tıklama’ konusunu ele alacağız.

Kullanıcı bir linke ya da herhangi bir ‘tıklanması istenen bölgeye’ doğru hamle yapmadan önce nelere dikkat etmeli sorusuna odaklanacağız. Başlıyoruz…icons-

Tıklamak, internetin adeta eşdeğeri. Bir şeylere tıkladıkça istenilen sayfalara gidiliyor, hedeflere erişiliyor ve bu durum yazılım korsanları tarafından suistimal kazandırılmak istenen bir alanı da ortaya çıkarıyor.

Günümüzde web siteleri, özellikle mobil cihazların ekranlarında çok daha gizemli risklerle dolu. Tıklanan şeyler, işte bu yüzden çok büyük sürprizlere gebe. Örneğin Şubat ayında Google Play’de tespit edilen 100’e yakın mobil uygulamanın, kullanıcıları doğrudan +18 web sitelerine yönlendirdiği görüldü. Bu mobil trafik çekmek için kullanılan bir yöntem ve kimi mobil kullanıcıların ilgili sayfalarda daha fazla kalmalarına, başka linklere de tıklayarak bilinmeyen başka risklere de davetiye çıkarmalarına yol açıyor. Elbette tıklandığında çok daha yüksek risk ihtiva eden linkler de var. hackerhacking

Kişilerin çok kritik önem taşıyan verilerini hedef alan kötü amaçlı yazılım korsanlarının denemediği şey yok adeta. Hemen her gün yüzlerce banka bilgisi çaldırılıyor ve diğer birçok önemli veri başka kimselerin eline geçiyor. Peki bu noktada kullanıcılar neler yapmalı? Hangi önlemleri almalılar?

Eğer Android kullanıcısıysanız risk daha yüksek. Bunun temel nedeni, Android’in güvenlik açıklarına daha fazla meyilli olması. Apple’ın bu noktada iOS işletim sistemi ile daha başarılı olduğu biliniyor. Android kullanıcılarının bu noktada güvenlik yazılımı kullanmaları gerekiyor. Bu yazılımlar sayesinde potansiyel siber riskler, yüksek oranda devre dışı kalıyor. ESET’in Android cihazlar için güvenlik çözümünü öneriyoruz. Daha fazla detay için buraya tıklayabilirsiniz.

İkinci olarak yazının başında da belirttiğimiz üzere ‘tıklamadan önce iki kere düşünün.’ Link, tıklamanız için ekstra tetikleyiciler içeriyor mu? Örneğin ‘burayı tıkla, müthiş ödüller kazan’ gibi ifadeler var mı? İşte bu konuda kullanıcının hem refleksif olarak daha ehemmiyetli davranması gerekiyor hem de ani hamle yapıp aniden linke tıklamaktan kaçınması.

Diğer ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği makaleleri için buraya tıklayınız.

YORUM

Yorumlar 0