MWC 2016, LG G5, Snapdragon 820 ve Daha Fazlası…

MWC 2016, LG G5, Snapdragon 820 ve Daha Fazlası…

Qualcomm_Snapdragon_Wear_platformLG G5, Samsung Galaxy S7, HP Elite X3 ve Sony Experia gibi akıllı cihazlarda kullanılan Snapdragon 820 işlemci pazarda büyük bir ilgi görüyor. Ayrıca LeEco’nun Le Max Pro akıllı telefonu Snapdragon 820 işlemcisini kullanan dünyanın satışa çıkan ilk ticari telefonu oldu.

Etkinliğin bir diğer önemli ilgi odağı olan 5G teknolojisi konusunda da Qualcomm, Ericsson ile işbirliğine gittiğini duyurdu.

Otomotiv de Qualcomm’un odaklandığı sektörler arasında yerini alıyor. Qualcomm Başkanı Derek Aberle, F1 Dünya Şampiyonu Lewis Hamilton ile birlikte bir konuşma yaptı.

Qualcomm’daki önemli gelişmeleri ve iş ortaklarının yaptıkları duyuruların özetini aşağıda sizin için derledik.

galaxy-s7Snapdragon

o    Samsung, Snapdragon 820 işlemcinin güç verdiği Galaxy S7 ve S7 Edge telefonlarını tanıttı

o    Qualcomm, Snapdragon 820 işlemcinin Samsung’un yeni amiral gemisi Samsung Galaxy S7 ve bazı ülkelerde satışa sunulacak S7 Edge modeline güç vereceğini duyurdu. Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge modelinde yer alacak Qualcomm® Snapdragon™ 820 işlemcide tümleşik halde bulunan Snapdragon X12 LTE modem, önceki nesle kıyasla 4G+ LTE indirme hızını yüzde 33’e, LTE yükleme hızını ise yüzde 200’e kadar hızlandırıyor.

lg-g5

o    Snapdragon 820, yeni LG G5’ye güç veriyor

o    LG, dünya genelindeki mobil kullanıcılara büyüleyici bir deneyim sunacak G5 akıllı telefonunu duyurdu. Şirket ayrıca G5 için geliştirilen LG Friends portföyünü de tanıttı.  VR Goggles’tan kulaklıklara kadar bir çok ürünün yer aldığı bu portföy ile G5 dünyanın ilk modüler akıllı telefonlarından birisi oluyor. Bu telefonu ile beklentileri karşılamak isteyen LG, bu nedenle Qualcomm ile işbirliğine giderek amiral gemisi telefonun işlemcisi olarak Snapdragon 820’yi seçti.

o    HP,  Snapdragon 820’nin güç verdiği Elite x3 Windows 10 fabletini tanıttı

o    HP, Windows 10 yüklü olarak satışa sunulan ilk fablet olan Elite x3’ü mwc 2016 kapsamında tanıttı. Qualcomm Snapdragon 820 işlemcinin güç verdiği Elite x3, mobilitenin kendileri için oldukça önemli olduğu çalışanlara benzersiz bir verimlilik katıyor. Snapdragon 820 sayesinde Elite x3, küçük bir cihaz olmasına rağmen iş istasyonlarına benzer güç ve performans sağlıyor. İşlemcinin entegre X12 LTE modemi ile sanallaştırılmış uygulamalar hatasız bir şekilde kullanıma sunuluyor. Ayrıca Qualcomm Quick Charge 3.0 teknolojisi ve 820’nin enerji verimliliği için geliştirilmiş yapısı, Elite x3 ile prize ihtiyaç duyulmadan uzun süreli seyahatler yapılmasına imkan veriyor.

o    Sony Mobile, iletişim dünyasını yeniden şekillendirecek yeni Xperia markasını tanıttı

o    Sony Mobile,  Xperia markasının yeni görünüme sahip ilk “X” serisi akıllı telefonlarını ve iletişimin gelecek vizyonunu ortaya çıkardı. Xperia X ve Xperia X Performance telefonları ulta-hızda bağlanabilirlik için Qualcomm Snapdragon 650 işlemciyi kullanacak.

mwc5G ve gelecek nesil bağlantı

o      Qualcomm ve Ericsson, 5G konusunda işbirliğine gittiklerini açıkladı

o    Qualcomm ve Ericsson, 5G teknolojisinin geliştirilmesi, ortak testlerinin yapılması ve önde gelen mobil operatörler ile birlikte koordinasyonun sağlanması konusunda işbirliğine gittiklerini duyurdu. Her iki şirket, 2018’de tamamlanması beklenilen Release 15 3GPP standardizasyonunun teknik gerekliliklerini karşılayabilmesi için 5G teknolojisi içerisinde yer alan kilit öneme sahip bileşenlerin ilk testlerini yapacak ve doğrulanmasını gerçekleştirecek.

o    Qualcomm, giyilebilir teknolojiler çağı için yeni Snapdragon Wear Platformu’nu duyurdu

o   Qualcomm, gelecek nesil giyilebilir cihazlar için yeni platformu Qualcomm® Snapdragon™ Wear platformunu üç yeni üreticinin dahil olması ile genişlettiğini MWC 2016 kapsamında duyurdu. Borqs, Compal Electronics Inc. ve Infomark (ODM) yeni duyurulan Snapdragon Wear 2100 System-on-Chip (SoC) platformunu temel alarak referans tasarımlar üretecek. Bu platform gelecek nesil bağlantılı akıllı saatler, çocuklar ve yetişkinler için saatler, akıllı bileklikler, akıllı gözlükler ve akıllı kulaklıkları hedefliyor.  Snapdragon Wear ekosistemine bu üç yeni ODM’nin katılımı yenilikçi giyilebilir cihazlar için üreticilerin tasarımlarını ve geliştirmelerini hızlandırmasının da önünü açacak.

dribbble_2

o    Snapdragon ve Qualcomm, WeChat ödeme servisleri için donanım temelli ilk güvenlik çözümüne destek verecek

o    Qualcomm ve Tencent,  Tencent’in SOTER protokolünü de entegre ederek Qualcomm Haven kimlik doğruma yapısı ile kullanıcıların Qualcomm Snapdragon’un güç verdiği mobil cihazları üzerinden parmak izleri ile WeChat ödeme servislerine daha güvenilir bir şekilde erişmesine yardım etmek için işbirliği gittiklerini duyurdu. SOTER protokolü, birbirine bağlı SOTER-uyumlu online cihazlar arasındaki bağlantının güvenliğini sağlıyor.

o      Qualcomm ve SpiderCloud Wireless, kurumlar ve mekanlar için Lisansız Spektrum içerisinde LTE destekli Küçük Hücre Sistemleri geliştirdiklerini duyurdu

o    Qualcomm ve ölçeklenebilir küçük hücre sistemleri sağlayıcısı SpiderCloud Wireless yaptıkları açıklamada kurumlar ve kamu alanları için LTE-U, LTE-LAA ve MulteFire™ sistemler geliştirmeyi planladıklarını duyurdu. Bu geliştirme içerisinde SpiderCloud’ın kendini kanıtlamış ölçeklenebilir hücre sistemleri ile Qualcomm Technologies’in küçük hücre taban bant yonga seti ve LTE-U, LAA ve MulteFire teknolojilerindeki liderliği olacak.

Modem

o   Qualcomm, mobil endüstrisinin gigabit seviyesinde hız sunan ilk LTE modemini duyurdu

o    Qualcomm 6. nesil LTE çoklu-mod yonga seti Qualcomm® Snapdragon™ X16 LTE modemi duyurdu. 1Gbps yükleme hızını destekleyen bu LTE Advanced Pro modem, Lisans Destekli Erişimi (LAA) de destekleyecek. 3GPP Release 13’ün başlangıcı ile LTE Advanced Pro, teknolojiyi yeni uygulamalara ve kullanım modellerine açacak yeni bir 4G safhası olacak.

IoT

o    Samsung ve Qualcomm, Lisansız Spektrum içerisinde LTE’yi destekleyen küçük hücre teknolojini hayata geçirecek

o   Samsung ve Qualcomm, Lisansız Spektrum içerisinde LTE’yi destekleyen küçük hücreler konusunda işbirliği yaptıklarını açıkladı. Mobil ağlarda hız ve kapasiteyi artıracak bu teknoloji operatörlerin abonelerine daha zengin ve üstün kullanıcı deneyimi sunmalarına yardımcı olacak.

o   LTE ile ilgili diğer duyurular:

o    Qualcomm’dan Yeni Nesil Hızlı Şarj Teknolojisi Quick Charge 3.0

o    Quick Charge 3.0 Qualcomm’un hızlı şarj teknolojisinin son versiyonu olup bu yıl MWC 2016’da duyurulan Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge ile LG G5 gibi bazı yeni amiral gemisi telefon ve tabletlerde yer alıyor. Quick Charge 3.0 uyumlu telefonlar geleneksel şarj cihazlarına kıyasla dört kat daha hızlı şarj olabiliyor. Optimum Voltaj için Akıllı İletişimi (INOV) kullanan bu teknoloji ile cihazlar herhangi bir zamanda gerekli olan enerji seviyesini belirleyip buna göre verimliliği artırıyor ve optimum enerji transferini mümkün kılıyor.

o    Açık Bağlanabilirlik Kurumu (OCF), IoT ekosistemine devasa bir ölçeklik katacak

o    Qualcomm ve yedi şirket, OIC’nin (Intel liderliğindeki Açık İnternet Konsorsiyumu) yerini alan yeni standart grubu Açık Bağlanabilirlik Kurumu’nu (OCF) kurdu. Kurum, nesnelerin interneti için standartları ve sertifikasyonlarını belirleyecek. OCF’nin diğer üyeleri ise Microsoft, Electrolux, ARRIS, GE Digital, CableLabs, Samsung ve Cisco gibi dünyanın en büyük üretici ve yazılımcı şirketleri. Microsoft, 200 milyon Windows 10 cihazının OCF uyumlu olacağı taahhüdünde de bulundu.

mwc-2016

MWC 2016 çarpıcı yeniliklerle kapandı. Sonraki yıl düzenlenecek MWC 2017 için geri sayım ise şimdiden başladı… Gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz…

YORUM

Yorumlar 0