Hesaplarınızı ESET Sosyal Medya Tarayıcısı İle Koruyun

Hesaplarınızı ESET Sosyal Medya Tarayıcısı İle Koruyun

Sosyal medya günümüzde yediden yetmişe insanların çok sık kullandığı bir etkileşim aracı haline geldi. Sadece sıradan kullanıcılar için değil birçok firmanında işlerinin büyük bir parçası haline gelmiş durumda. Peki Facebook, Twitter gibi sık kullandığımız mecralardan gelecek tehditlere karşı ne kadar hazırlıklıyız?

İnsanların sosyal medya araçlarında bu kadar sık vakit geçirmesi sonucu kötü niyetli bilgisayar korsanlarının sosyal medya hesaplarına dadanması da fazla gecikmedi. Arkadaşlarınız tarafından gönderilmiş gibi gösterilen özel mesajlar, sahte bağlantılar birçok sosyal medya kullanıcısının güvenliğini tehdit ediyor. ESET Sosyal Medya Tarayıcısı ise tam bu noktada kullanıcılara yardımcı olmayı hedefeliyor.

Oldukça kolay kurulabilen, basit bir mantıkla çalışan ESET Sosyal Medya Tarayıcısını az çok deneyimleme fırsatım oldu. Uygulamayı yükleyin dediğinizde Twitter hesabınızla eşleşiyor ve yaklaşık 1 dakika içerisinde hesabınız üzerinden bir güvenlik taraması gerçekleştiriyor. ESET Sosyal Medya Tarayıcısı hesabınızla eşleşmek için Twitter üzerinden bazı maddelere izin vermenizi istiyor. Uygulama bunu tehdit içeren bağlantılarınızı tespit etmek için kullanıdığı için herhangi bir problem teşkil etmiyor. Yani her ne kadar ‘sizin adınıza tweet göndermek’ gibi bir madde barındırsada isteğiniz dışında herhangi bir şey gerçekleşmiyor.

esetsocialmediaUygulamaya erişim izni verdikten sonra kendisi ilk taramayı kısa bir süre içersinde gerçekleştiriyor (benimki 1 dakika bile sürmedi) sonrasında ise taradığı bağlantıların hangisinin güvenli hangisinin tehdit içerdiğini size raporluyor. Twitter üzerindeki varlıklarınızıda güzel bir arayüzle kullanıcıya sunan uygulama başkalarıyla paylaştığınız kişisel bilgilerin sınırlandırılması konusunda da kullanıcılara yol gösteriyor.

esetsosyalmedyaESET Sosyal Medya Tarayıcısından uygulama aracıyla o güne kadarki yapılan taramaların istatistiklerine ulaşmak da mümkün. Zaman dilimlerine bölünmüş olarak sunulan bu istatistikler sosyla medya üzerinden yapılan saldırıların ne kadar ciddi bir boyuta ulaştığını gözler önüne seriyor. Sadece ESET tarafından Twitter’da bulunan tehditlerin sayısı 3 milyonu aşmış durumda. Hal böyle olunca etrafımızda sık sık ‘hesabım ele geçirildi‘, ‘virüs girdi‘ şikayetlerini duyar olduk. Özellikle hedef alınan tecrübesiz kullanıcılar birçok sahte bağlantılara tıklaması sonucu mağdur duruma düşebiliyor.

esetistatistikESET Sosyal Medya Tarayıcısını birden fazla hesapta da kullanmak mümkün. Bunun için ilk önce myESET üyeliği açmanız gerekiyor. Sonrasında ise ESET’in sunduğu diğer avantajlarla birlikte Sosyal Medya Tarayıcısı için birden fazla hesapta kullanma hakkı elde ediyorsunuz.

Yukarıda Twitter’dan ekran görüntüleri paylaşsamda ESET Sosyal Medya Tarayıcısı Facebook’ta da benzer bir mantıkla çalışıyor. Yine uygulamanın hesabınıza erişim izni vermesiyle birlikte tarayıcı görevini yerine getiriyor ve sonuçları size raporluyor.

esetfacebookSosyal medya üzerinden gönderilen bağlantılara tıklamadan önce iki kez düşünmemiz gerekiyor. Arkadaş listenizde ekli kullanıcılardan sizi kandırmaya yönelik gelen mesajlara itibar etmemek sizi tehditlere karşı bir nebze olsun koruyacaktır. ESET Sosyal Medya Tarayıcısı bu konuda kullanıcılara oldukça yardımcı oluyor  ve hesaplarınızı güvende tutuyor.

ESET Sosyal Medya Tarayıcısını buraya tıklayarak edinebilirsiniz.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0