Amerika’nın %51’i Apple’a Karşı FBI’ı Haklı Buluyor

Amerika’nın %51’i Apple’a Karşı FBI’ı Haklı Buluyor

applevsfbiFBI‘ın Apple‘dan San Bernardino saldırganının iPhone’una arka kapı açmasını istemesinin ardından Tim Cook yayınladığı açık mektupta bunu redddetmiş sonrasında birçok teknoloji devi firma ve sivil gruplar Apple’a karşı destek çıkmıştı.

Apple’a destek çıkan teknoloji firmaları ve sektör liderleri genel olarak Apple’ın FBI’a karşı direnmesini doğru bulduklarını ve Apple’ı bu duruşundan dolayı takdir ettikleri yönündeydi. Ancak Pew Research’ün yaptığı bir ankete göre ABD vatandaşının %51’lik kısmı Apple ve FBI arasındaki kargaşada FBI’dan yana. Anketteki verilere göre %38’lik bir kısım Apple’ın iPhone’u arka kapı açmaması gerektiğini düşünürken %11’lik bir kısımda fikir belirtmemiş.

pew research

Pew Research anketi yaparken insaları birçok özelliği bakımından sınıflandırdığı için bazı ilginç veriler de ortaya çıkmış. Mesela bağımsız Demokratlar Apple’ı %55 oranında desteklerden %34’ü desteklememiş. Bağımsız Cumhuriyetçilerden ise %58’i FBI’ı desteklerken %32’isi desteklememiş. Yine verilere göre konuşacak olursak 65 yaş üstü bireylerin %54 oranında FBI’ı desteklemesi ise dikkat çekici noktalardan birisi.

pewsearchanket

Pew Research’ün anketi her ne kadar ABD vatandaşının FBI’ın yanında olduğunu söylesede Amerika’nın birçok kesiminde Apple’a destek için gösteriler düzenlenmesi planlanıyor. Fight for the Future grubunun önderliğinde duyurulan gösterilerin Amerika’nın yaklaşık 50 kentinde düzenlenmesi bekleniyor. Gruplar bölgelerindeki Apple Store’ların önüne gelip FBI aleyhinde sloganlar atarak Apple’a destek olacaklar.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0