Teknoloji Firmaları ve Sivil Gruplar FBI’a Karşı Apple’ın Yanında

Teknoloji Firmaları ve Sivil Gruplar FBI’a Karşı Apple’ın Yanında

nsaappleTim Cook geçtiğimiz günlerde yayınladığı açık bir mektupla FBI’ın kendilerinden bazı davaların ve suçluların takibi bahanesiyle işletim sistemlerinde bir arka kapı açmalarını istediğini ancak Apple‘ın bu durumun ilkelerine ve müşteri haklarına aykırı olduğu gerekçesiyle reddettiğini bildirmişti.

Apple’ın bu hamlesinden sonra gerek teknoloji firmaları gerek sivil gruplar şirkete destek çıkmakta geri durmadı. Apple’ın müşteri haklarını korumaya yönelik FBI’a karşı gösterdiği bu tavır birçok kesim tarafından takdir topladı.

Sektörün önde gelen sivil gruplarından Electronic Frontier Foundation Apple’ın FBI’a bir kez boyun eğmesi durumunda bu istemin defalarca tekrarlanabileceğini ve bunun müşteri hakları açısından kabul edilemez olduğunu belirtti. EFF yaklaşık 20 yıldır bu tarz arka kapı açıkları ve şifrelemelerle mücadele ettiğini belirterek Apple’a destek çıktı.

applefbiYine başka sivil bir kuruluş olan American Civil Liberties Union avukatlarından Alex Abdo hükümetin bu tavrını akılsızca bulduğunu ve Apple’ın bu duruma karşı tavrını korumasının övgüye değer olduğunu söyledi.

Uluslararası Af Örgütü ise Apple’ın FBI’a karşı direnmesinin çok doğru olduğunu aksi takdirde kullanıcılarının haklarını ihlal ederek onları güvenlik tehdidi altında bırakabileceğini belirtti.

NSA skandallarıyla birlikte adını hafızalara kazıyan Edward Snowden‘da Apple’a destek çıkanlardan. Snowden durumu ‘son on yılın en büyük teknoloji olaylarından biri’ olarak tanımlayarak Çin hükümetinin de buna benzer isteklerde bulunduğuna yönelik bir tweet attı.

https://twitter.com/Snowden/status/700073024373047297/photo/1?ref_src=twsrc^tfw

Teknoloji devlerinden de Apple’a karşı destek gecikmedi. Google CEO’su Sundar Pichai attığı tweetlerle Apple’ın yanında olduğunu belirtti. Pichai, hükümetin terör olaylarına karşı koymak için ne kadar çaba harcadığını anladığını ancak teknoloji firmalarını ürettikleri ‘güvenli’ ürünlere arka kapı açılmasına zorlamanın sıkıntılı bir durum teşkil edebileceğini söyledi.

WhatsApp CEO’su Jan Koum ise Facebook’tan Tim Cook’u bu gibi durumlardaki duruşu için her zaman takdir ettiğini ve hükümetin bu tarz isteklerinin gerçekleşmesine asla izin vermememiz gerektiğine dair bir gönderi paylaştı.

Microsoft bu duruma yönelik doğrudan bir açıklama yapmasada Microsoft ile birlikte Twitter, Facebook, Yahoo, LinkedIn gibi firmaların üye olduğu Reform Goverment Surveillance tarafından bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada hükümete bu gibi terör olaylarında yasalar çerçevesinde her türlü yardımı esirgemeyeceklerini ancak teknoloji firmalarından kullanıcıların bilgilerini tehlikeye atacak eylemler yapmasının istenmemesi gerektiği belirtildi.

Teknoloji firmalarının kişisel verilerimizi bu derece önemsediği kimileri için inandırıcı gelmiyor. Tüm bu açıklamalara inanıp inanmamak size kalmış. Neticede bizler ancak medyaya yansıdığı kadarını biliyoruz. Yine de Apple’ın FBI’a karşı böyle bir mücadele verdiğini bilmek insanı umutlandırıyor.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0