Microsoft Dahili Ekranlı Modüler Bilgisayar Patenti Aldı

Microsoft Dahili Ekranlı Modüler Bilgisayar Patenti Aldı

modularcomputingMicrosoft, kullanıcıarlın bilgisayar bileşenlerini istediği gibi takıp çıkartabildiği, birbirleriyle istifleyebildiği bir modüler bilgisayar patenti aldı. Şirket bu patente Temmuz 2015’te başvurmuştu ve kısa bir süre önce patentin onaylandığı yayınladı. Patentin sahiplerinden biri Microsoft Surface aygıtlarının endüstriyel tasarımından ve aksesuarlarından sorumlu olan Timothy Escolin.

Modüler donanımlar Microsoft’un yeni yeni ilgilendiği bir alan değil. Hali hazırda modüler bir Xbox One Elite kontrolcüsüne sahip olan şirket CES 2014‘te de Razer’ın modüler bilgisayarını desteklemişti. Ancak bu bilgisayar 2 sene sonra bile hala son kullanıcıya ulaşmış değil.

Modüler bilgisayar alanında en somut gelişmelerden biri ise geçtiğimiz sene Acer tarafından gelmişti. Şirket Revo Build Mini PC‘sine en düşük 225 dolar fiyat biçti. Sektöre bu modüler donanım merakını da hala gelişmekte olan Google’ın Project Ara’sının aşıladığını söyleyebiliriz.

Bilgisayar bileşenlerini kolayca takıp çıkartabilmek, istediğin değişikliği yapmak yeni bir şey değil. Buralara kadar gelip bu yazıyı okuyorsanız eğer az çok bilgisayar parçalarının nasıl değiştirildiğini biliyorsunuzdur. Ancak bu tarz modüler bilgisayarların kullanıcıya sağladığı şey bilgisayar parçalarını klasik görünümünden kurtarıp bunları kullanıcılara bloklar halinde sunmak. Daha açıklayıcı olmak için kabaca bir örnek vereyim: Diyelim ki modüler bir bilgisayara sahipsiniz ve işlemcinizi güçlendirmek istiyorsunuz. Bu durumda gidip işlemci modülü satın alıyorsunuz ve birbirleriyle istifleyebileceğiniz blokların üzerine kolayca takıyorsunuz. Yani tutup da işlemci alıp bilgisayarın içini açmıyor, onu anakarta monte etmeye çalışmıyor, aman birde ısınmasın diye termal macununu sürmüyorsunuz. Tüm bu modüller bilgisayarınızı çok daha kolay özelleştirebilmeniz için.

microsoftmodularpc
Microsoft bu modüler donanım olayında gelecek görüyor olmalı ki buna yönelik bir patent almış. Alınan patentten anladığımız kadarıyla cihaz Acer’ın modüler bilgisayarından farklı olarak dahili bir ekrana sahip. Acer’ınki sadece kasa şeklindeydi. Diğer bir özelliği ise yine Acer’dan aşina olduğumuz işlemci, grafik kartı, çıkarılabilir batarya, kablosuz iletişim, hafıza ve ses modülleri barındırması. Parçalar birbirleriyle manyetik olarak birleşiyor ve tamamen değiştirilebilir.

Microsoft’un böyle bir patent alması kesin bir modüler bilgisayar üreteceği anlamına gelimiyor. Bu tarz bir teknoloji her ne kadar mümkün görünse de yaygınlaşması ve kullanıcıların benimsemesi için ‘biraz’ zamana ihtiyacı var.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0