Tim Cook Apple’ın Geleceğinden Umutlu

Tim Cook Apple’ın Geleceğinden Umutlu

Apple CEO Tim Cook speaks during an Apple event announcing the iPhone 6 and the Apple Watch at the Flint Center in CupertinoGeçtğimiz hafta açıklanan Apple’ın 1. çeyrek sonuçlarının analizleri sürerken şirketin CEO’su Tim Cook, Cupertino’daki merkezlerinde üst düzey yöneticilerinde katıldığı toplantıda yeni açıklamalar yaptı ve katılanların sorularını cevapladı.

Birçok kaynaktan gelen bilgilere göre Tim Cook ve şirketin yeni COO’su Jeff Williams toplantıda iPad’in gelişimi, Apple Watch satışları, Çin’de açılacak yeni mağazalar, Apple Campus 2 ve gelecek ürünler hakkında konuşmalar yaptı. Toplantının dikkat çeken noktaları şunlar:

  • Konuşmasına şirketin son çeyrek sonuçlarından başlayan Tim Cook, iPhone’un 74.8 milyon adet sattığına değinerek bunun New York, Pekin, Londra ve Şanghay’ın toplam nüfusuna eşit olduğunu belirtti. Ayrıca hakkında herhangi bir rakam vermese de Apple Watch’ın bu yıl en çok satan tatil hediyelerinden biri olduğunu ve satışlarının 2007 yılındaki ilk iPhone’un tatil dönemi satışlarına neredeyse eşit olduğunu söyledi.
  •  Cook, iPad satışlarının düşmesine karşılık olarak 2016’nın sonuna doğru iPad gelirlerinin artacağını söyledi. Apple’ın önümüzdeki ay yeni bir iPad tanıtması bekleniyor, buna bağlı olsa gerek Tim Cook iPad satışlarının yükselme eğilimi göstereceğini düşünüyor.
  • Apple TV hakkkında da konuşan CEO, tvOS ile birlikte Apple TV’nin ciddi bir potansiyeli olduğunu düşünüyor. Geçtiğimiz dönemlerde şirketin kablolu TV yayınına el atacağı konuşuluyordu. Şirketin Apple TV’ye yönelik çalışmaları devam ediyor.
  • Cook Apple’ın gelecek dönemlerde çıkarması beklenen yazılım ve donanımlar hakkında da heyecan duyduğunu belirtti. Aynı zamanda Apple Music’in Andriod’de kullanıldığına da değinen Cook bunun Apple’ın diğer uygulamalarının başka platformlarda kullanılmasına yönelik olumlu adımlardan biri olduğunu söyledi. Gelecek dönemlerde Apple uygulamalarını farklı platformlarda görmemiz mümkün.
  •  Toplantıda Apple’ın 2017’nin Ocak ayında tamamlanması beklenen yeni merkezi Apple Campus 2 hakkında da konuşuldu. Apple bu yeni merkezle birlikte çok daha geniş imkanlara sahip olacak. Şirketin CEO’su Tim Cook yeni merkezin Apple’ın gelecek çalışanları için bir ‘hediye’ olacağını düşünüyor.
  • Çin’in Apple için çok önemli bir pazar olduğuna değinen Tim Cook şirketin 2016 yazı sonuna kadar Çin’de 40. mağazayı açmayı planladıklarını belirtti. Cook son olarak Apple’ın daha düşük fiyatlı ve düşük özellikle bir iPhone çıkarmasına gerek olmadığını söyledi. Apple ‘ın 15 Mart’ta düzenleyeceği konferansta neler tanıtılacak hep birlikte göreceğiz.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0