ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği Tavsiyeleri- 6

ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği Tavsiyeleri- 6

ESETBu haftaki konu şifreleri zorlaştırma ve zorlaşan şifreyi güvenle muhafaza etme hakkında. Şifreler, dijital hayatın en önemli gerekliliği. Temelinde güvenlik var; size ait bir şifre ile girebileceğiniz kişisel hesaplar ise söz konusu prensibin çıkış noktası. Facebook, Twitter gibi sosyal ağlardan, bankacılık işlemleri menüsüne; e-mail hesaplarından kurumsal uygulamalara çoğu platform için gereken şifrelerin bazı özelliklere sahip olması öneriliyor. Çok basit olmamaları ise kilit unsur. Basit bir şifre, sayısız kişisel bilginin başkalarının eline geçmesine neden olabilir. Bu nedenle belli bir zorluk seviyesinde olması gerekir. Peki şifrelerde zorluk seviyesi nedir?

Hangi şifreler kolay, hangileri zor?

123456, çağımızın en sık kullanılan şifreleri arasında. Dünyanın en kolay şifresi. Bu nedenle de her gün binlerce kişisel hesap, kötü niyetli kimselerin eline geçiyor. 1234abc gibi bir kademe daha zorlu şifreler de yeterli değil. Hele ki isim soyisim, isim ve doğum tarihi gibi şifrelerin de artık ‘kolay şifre’ kapsamında değerlendirildiği görülüyor. Peki ne yapılması gerekiyor? Sizin için en güvenli şifre yapısı hangisi?

Güçlü bir şifre size özgü olmalıdır. Ancak başkası tarafından tahmin edilecek kadar basit bir yapı sunmamalıdır. En az sekiz karakter uzunluğunda olması gerekir ve harf, sayı ve sembol içermesi tavsiye edilir. Büyük küçük harf karışımı da bu noktada daha güvenli şifreler için tercih edilebilir. Eğer çıtayı gerçekten yükseltmek istiyorsanız şifrelerinize herhangi bir kelime ya da kelime öbeği de ekleyebilirsiniz. Şifre oluşturucu uygulama ve yazılımlar da kullanılabilir. Şifrelerin zorluğunu ölçümleyen yazılımlara da göz atabilirsiniz.

ESETTwitter hesabınız hack’lendi diyelim; bu sizin umrunuzda olmayabilir, ancak hack’lenen şifre banka şifreleri gibi daha ciddi önem arz eden bilgilerin ele geçirilmesi konusunda ipuçları içerebilir. Ayrıca her site ya da platforma ayrı şifreyle girin. Birden fazla parola her zaman daha güvenlidir. Zincirleme reaksiyonun önüne geçer.

Sosyal medya profilleri, hacker’lar için bakılan ilk alanlardır. Buralar, hack’lenmek istenen şifrelere dair ipuçları ile dolu olabilir. Örneğin sevimli kedinize çok değer veriyorsunuz, ayrıca eşinizin doğum tarihi de biliniyor. Bu ikisi bir arada şifrenizi oluşturacak elementi meydana getiriyor olabileceği düşüncesiyle kullanılabilir. Bu nedenle sosyal medyadaki ipuçlarını barındırmayan şifreler oluşturmaya özen gösterin. Eğer sosyal ağ ya da e-mail şifrelerinizden birini kaybettiyseniz, çaldırdıysanız hızlıca tüm şifrelerinizi değiştirmeyi de ihmal etmeyin.

ESEtŞifreler nerelerde saklanmalı?

Şifre konusunda herkesin ortak talebi akılda tutulan şifreler elbette. Ancak güvenliğin kritik önem arz ettiği günümüzde bundan daha fazlasına ihtiyaç var. Kolay ve akılda kalıcı bir şifre, muhtemelen belli bir oranda da olsa çözülebilecek şifredir. Birkaç karakter ve birkaç küçük/büyük harf içerir örneğin. Daha zorlu şifreler için tavsiyemiz bir defter kullanılması.

Bir çantada hızlıca çıkarılıp yerine yeniden yerleştirilebileceği bir cepte ya da ofis veya evinizdeki güvenli bir yerde tutulabilir. Gerektiğinde çıkarıp şifrelere bakabilirsiniz. Peki neden kağıt, kalem? Çünkü dijitalden daha güvenlidir. Sabit diske kayıtlı bir excel tablosunda sıralanması risklidir. Hatta bulutta saklanması veya bir USB bellek içinde depolanması dahi tehlike arz eder.

Kimi durumlarda şifrelerin paylaşılması gerekebilir. Bu durumda şifrenin nasıl saklanacağı, hangi ortamda girileceği gibi bilgileri almak sizin hakkınızdır. Ayrıca veritabanında kayıtlı tutulmamasını da istemelisiniz. Ek olarak şifrenizi kısa süre içinde değiştirmeniz de tavsiye edilir. Mümkünse hemen. Ayrıca şifrelerin belli aralıklarla güncellenmesini de ihmal etmeyiniz.

Ayrıca ister mobil, ister bilgisayar hangi cihazla bağlantı sağlarsanız sağlayın internet güvenliği için antivirüs yazılımı kullanın. Daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

Ek olarak şifrelerin girileceği yerlerde bağlantının Starbucks gibi halka açık ağlar üzerinden sağlanmaması tavsiye ediliyor. Bu ağlar kolaylık sağlar ama güvenli değildir. Yani internetin size ait olması önem taşıyor. Bu konuda daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUM

Yorumlar 0