En Değerli Şirket Artık Apple Değil Alphabet

En Değerli Şirket Artık Apple Değil Alphabet

Alphabet-Logo-Google-Android-Teknoloji-TuruGoogle’ın geçtiğimiz yıl yerini Alphabet adını alan çatı şirkete bırakmasına tanıklık edilmişti. Google’ın yanı sıra aralarında Android, YouTube gibi markaların da yer aldığı çok sayıda yapının bağlı olduğu bu yeni yapı, yapılan açıklamaya göre dünyanın en değerli şirketi ünvanını eline geçirdi.

Söz konusu rakamın 558 milyar dolar olduğu belirtilirken, daha önce zirvenin sahibi olan Apple’ın değeri 534 milyar dolar seviyesindeydi. Özetle yeni oluşum, Apple’dan 24 milyar dolar daha değerli. Açıklanan rakamlarda elbette şirketin çok sayıda faaliyet alanındaki başarılı operasyonların etkisi büyük. Öte yandan Gmail servisinin de aylık aktif kullanıcı sayısı açıklandı…

Google-yeni-logoGmail hesabını ayda en az bir kez aktif eden kullanıcıların baz alındığı ‘aylık aktif kullanıcı sayısı’ rakamlarının 1 milyarı aştığı bildirildi. Bu da platform açısından yeni bir kilometre taşı maiyetinde.

Gerçekleştirilen resmi açıklamaya dair daha fazla detay için buraya tıklayabilirsiniz.

Alphabet nedir?

2015 yılında alınan kararla aralarında Google’ın da bulunduğu ‘eski Google iştiraklarıni’ tek çatı altında toplayan ‘çatı şirket.’ Yapısal olarak büyük bir ağa sahip olan Google’ın daha farklı şekilde yapılandırılması amacıyla ortaya çıkarıldı. CEO’su Larry Page ve Google CEO’su Sundar Pichai.

YORUM

Yorumlar 0