iPhone Satışlarında İlk Kez Düşüş Bekleniyor

iPhone Satışlarında İlk Kez Düşüş Bekleniyor

applemoneyApple CEO’su Tim Cook dün gece şirketin 2016 yılı 1. çeyrek sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Sonuçlar her ne kadar Apple’ın bir kez daha satış ve gelirde rekor kırdığını göstersede analistler önümüzdeki yıllar için endişeli. Bunun sebebi ise iPhone satışlarının ilk kez bir önceki yıla oranla bu kadar az artması. Geçen yılın ilk çeyreğinde 74.5 milyon adet iPhone satan şirket bu senenin ilk çeyreğinde 74.8 milyon adet sattı. Bu sonuçlar artık iPhone satışlarının zirve noktasına ulaştığı şeklinde yorumlanabilir, zira 2014 yılının ilk çeyreği ile 2015 yılının ilk çeyreği arasında 23.5 milyon adet fark varken şimdiki dönemde bu fark 0.3 milyon adet olarak görülüyor.

Grafik: MacStories

Son 13 çeyrekte iPhone satışları. Grafik: MacStories

Bu bağlamda analistler iPhone satışlarının önümüzdeki çeyrekte tarihinde ilk kez bir önceki yıla göre düşeceğini ön görüyor. Zaten Tim Cook’un kendisi de dünkü konferansta bunu dile getirmişti. Geçen yılın ikinci çeyreğinde 61.2 milyon adet iPhone satışı gerçekleştiren şirketin bu yıl 59-60 milyon adet dolaylarında kalması bekleniyor.

iPhone satışlarının düşmesi dolayısıyla şirketin gelirinin de bir önceki yılın aynı çeyreğine oranla düşmesi bekleniyor. Geçen yılın ikinci çeyreğinde Apple 58 milyar dolar gelir elde ederken bu yıl şirketin 50-53 milyar dolar arasında kalması bekleniyor. Bu da Apple’ın 13 yılda ilk kez gelir düşüşü açıklayacağı anlamına geliyor.

SOn 13 çeyrekte Apple gelir miktarları. Grafik: MacStories

Son 13 çeyrekte Apple gelir miktarları. Grafik: MacStories

Şirketin gelirlerinin %68’ini iPhone satışlarının oluşturduğunu düşünürsek satışlarda bir düşüş gerçekleşmesi durumunda önümüzdeki dönemler Apple için sallantılı geçebilir. Yine de Tim Cook önümüzdeki yıl için olumlu konuştu. Cook, %60’lık bir dilimi oluşturan iPhone 6 ve 6 Plus kullanıcılarının telefonlarını bir üst modele yükseltmediğini belirterek iPhone 7 satışları için büyük bir potansiyel olduğunu düşünüyor. Analistler her ne kadar iPhone satışlarının zirveye ulaştığını düşünse de Cook bu konuya iyimser yaklaşıyor.

Her ne kadar orada burada tıpkı bu haberin başlığında olduğu gibi Apple’ın satışları ve gelirleri hakkında olumsuz analiz başlıkları görsek de şirketin durumunun bir hayli iyi durumda olduğunu beirtmekte fayda var. Evet bir sonraki çeyrekte Apple’ın gelirlerinin düşmesi muhtemel ancak bu düşüşe rağmen Apple rakiplerinin çok ama çok üstünde bir gelir elde etmiş olacak.

Meseleyi daha açıklayacı kılmak için şöyle bir örnek vereyim: Apple’ın gelirleri bir sonraki yıla oranla yarısı kadar düşse bile şirket hala Samsung gibi dev bir şirketten daha değerli oluyor. Yani demem o ki sevgili okurlar, orada burada gördüğünüz ‘Apple batıyor’, ‘Apple artık bitti’, ‘Elma artık çürüdü’ düşüncelerine rağbet göstermeyiniz. Şirket şu an tarihinde hiç olmadığı kadar güçlü durumda.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 1
  • comment-avatar
    Adem 7 sene

    Apple son ürünleri donanım fakiri gibi özellikle multi tasking gibi işlerde androidin çok gerisine düştü 3d touch gibi gereksiz teknolojileri sisteme entegre ederek zaten sorunlu olan dokunmatik sistemlere bir başka sorun daha eklemiş oldu. Samsung gibi firmalar ise gerçekten ne yaptığını çok iyi biliyor. Telefonda batarya sorunu bitti multi tasking ile bile cihaz uçuyor her ne kadar sahte testlerde iphone daha hızlı görünsede gerçek kullanımda durum bambaşka. Su geçirmez toz geçirmez daha kaliteli ses entegreleri wifide kullandıkları donanım 4gb ram gibi uç noktalarda donanım ile apple maalesef samsungun çok fazla gerisine düştü o kadar ki satış rakamlarına bile bu durum yansıyor artık. 2010 yılında çıkan ekranı yani iphone 4 te kullandığı ekranı apple hala kullanıyor. Çıkık kamerası iğrenç duruyor. Zayıf bataryası ayrı bir komedi. Durum böyle iken bu benim kullandığım son iphone olacak.