ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği Tavsiyeleri -5

ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği Tavsiyeleri -5

Esetİnternet artık hayatın olmazsa olmazları arasında. Üstelik ona birçok şekilde ulaşılabiliyor. Cep telefonu ya da bilgisayarların bağlı olduğu kişisel internet ağlarının yanı sıra kafede ya da herhangi bir ofisin bekleme odasında dahi internet ağının kullanımı mümkün. Gereken tek şey ise bir şifre, bazen de şifreden farklı olarak birkaç küçük prosedür.

Her zaman temkinli olun

Bu genellikle ‘yeteri kadar güvenli olmayan’ ağlara dahil olunması tercih edilecekse bazı konularda temkinli olunması gerekiyor. Kütüphane, restoran, park gibi alanlardaki Wi-fi hotspot alanlarında daha güçlü sinyali arayıp duran Wi-fi ve Bluetooth özelliğini devre dışı bırakmak güvenlik açısından önemli. Güvenlik stratejistleri bunun ‘felakete davetiye’ olduğunun altını çiziyorlar. Çünkü farkında olunmadan dahil olunan bir Wi-Fi ağı ve kötü niyetli kimsenin cihazı ile Bluetooth üzerinden eşleşilmesi e-mail hesapları ya da kurumsal bilgilerin ele geçirilmesine yol açabilir. Bu doğrultuda Wi-fi geçmişini temizlemek de önemlidir. Böylelikle otomatik olarak bağlanılacak erişim noktalarının önüne geçilir.

ESETBir şeyleri onaylamadan önce ‘okuyun’

Tanımadığınız bir restoranda yemek yerken hücresel ağı kapatıp, oradaki Wi-fi ağını kullanmak, böylelikle tasarruf etmek istediniz; veri güvenliğiniz için karşınıza çıkan ‘onaylıyorum’ kutucuğu içeren yazıları mümkün olduğunca okumaya çalışın. Emin değilseniz mutlaka bir yetkiliye danışın.

Kendi internetinizi de kullanabilirsiniz

Çok daha güvenlidir. Doğası gereği kötü amaçlı kimselere açık olma olasılığı bulunan bir ağa bağlanmamış olursunuz. Akıllı cihazınızdaki hotspot özelliği ile bilgisayarınızdaki gereken işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. YouTube videosu izlememek gibi bazı ‘yüksek oranda veri tüketen eylemleri’ devre dışı bırakıp kendi internetinizi kullanabilirsiniz.

Bir yanlış; Kamu güvenlidir

Kamu bölgelerinde de internet erişimi sunulmakta. Örneğin metrobüslerde dahi ücretsiz Wi-fi noktası var. Ancak kamuya ait olması güvenlik risklerinin olmadığı anlamına gelmez.

esetOnline bankacılık için güvenlik ipuçları

Dışarıda bilmediğiniz, tanımadığınız bir kimsenin Wi-fi erişim noktasını kullanıyorsunuz diyelim; ağ güvenlik açıklarıyla doludur. Çünkü herkes oraya dahil olabilmektedir. Bu nedenle tavsiyelerimizden biri de online bankacılık ile ilgili. Güvenlik uzmanlarına göre online bankacılık işlemleri için mobil cihazdaki hotspot’un kullanımı tavsiye ediliyor. Eğer mutlaka süper-kalabalık bir bölgedeyseniz ve internet erişimi kullanmanız şartsa sadece bankanızın mobil uygulaması üzerinden işlem gerçekleştirin.

Güvenlik yazılımı yükleyin

Kendi cihazlarınızın güvenlik seviyesini yükseltmek için yapmanız gerekenlerden biri de güvenlik yazılımı yüklemek. Üstelik ESET Antivirüs yazılımı ile cihazınız çalındığında Anti-Theft özelliği sayesinde yapabileceğiniz ilginç şeyler söz konusu. Kötü niyetli bir kimsenin eline geçmiş bilgisayar ekranına ‘bunu bana geri getir’ ya da ‘beni xxx numaradan ara’ yazabilmeniz bile mümkün. Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği yazı dizisi devam edecek…

Diğer makaleler için buraya tıklayınız.

YORUM

Yorumlar 0