6 Çinli Üretici 315 Milyon Akıllı Telefon Sattı!

6 Çinli Üretici 315 Milyon Akıllı Telefon Sattı!

Akıllı telefon pazarında Çin akını 2015’e damgasını vurdu! Peki hangi üretici, kaç milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi? İşte yanıtlar…

Cina_vykonava_nakup_zahranicnych_firiem_rekordnym_tempom_2014Akıllı telefon pazarında 2015 yılı milyarı aşkın satışla tamamlandı. Apple, Samsung gibi üreticilerin ulaştığı olağanüstü satış adetlerinin yanında özellikle Çinli üreticilerin gördüğü ilgi dikkat çekti. Bizler de 2015 yılına dair Çin odaklı bir konu hazırladık. Çin merkezli akıllı telefon üreticilerinin satış rakamlarını sıraladık. Toplam satış rakamı yukarıda da görüldüğü üzere 315 milyonu aşkın. İşte detaylar…

huaweiHuawei

Akıllı telefon pazarındaki Çin etkisi gitgide artıyor. Her geçen yıl daha fazla satış gerçekleştiren şirketlerin performansı kayda değer. Huawei, bu konuda bilinirliği yüksek Çinli markalar arasında. Şirket, 2015’te 100 milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

xiaomi-teknoloji-turuXiaomi

Xiaomi, yine Türkiye’de bilinirliği olan markalardan ve özellikle kendi ülkesinde yoğun ilgi ile karşılanıyor. Son açıklamaya göre elde ettikleri 2015 yılı toplam satış rakamı 70 milyon adet telefon satışına işaret ediyor.

 Lenovo

Lenovo, uzun yıllar dizüstü bilgisayarları ile evlerimize konuk oldu. Şimdi ise mobil cihazları ile dikkat çekiyor. 2015 yılına ilişkin 4 satış rakamının 3’ünü açıklayan şirketin her üç aylık dönemde 16-18 milyon telefon sattığı görülüyor.

lenovo-a7000Özetle 2015 yılı için toplamda 70 milyona yakın satış gerçekleştirildiğini belirtebilmek mümkün.

oppo-teknoloji-turuOppo

Oppo ise çok eski bir üretici değil, 2004 yılında kuruldu ve uzun yıllar MP3 çalar, LCD TV gibi ürünleri ile tanındı. Akıllı telefon pazarında ise oldukça bütçe dostu modelleri ile dikkat çekti ve yeni gelen açıklamasına göre de 2015 senesinde 50 milyon adet akıllı telefon sattı. Bu rakamın 15 milyonu Oppo R7 ve R7 Plus modellerine ait.

meizu-teknoloji-turu Meizu

Bir diğer Çin merkezli marka Meizu da dikkat çekici performans sergileyen üreticiler arasında. 2015 yılındaki toplam satışlarının 20 milyon olduğu açıklanmıştı.

LeTV

Son olarak daha çok ince tasarımlı modelleri ile adından söz ettiren LeTV’nin 2015 yılı satış toplamı 4 milyon ünite şeklinde. Bu arada markanın ismini LeECO olarak değiştirdiğini de belirtelim.

2015 kaç milyon telefon satıldı sorusunun büyük kısmında Çinli üreticiler görüyoruz ve sayıların önümüzdeki yıllarda da artması bekleniyor. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz…

Yazar: Ferhat Verdi

YORUM

Yorumlar 0