Apple Son 3 Ayda Rekor Sayıda iPhone Sattı! İşte Detaylar…

Apple Son 3 Ayda Rekor Sayıda iPhone Sattı! İşte Detaylar…

Teknoloji şirketi Apple, 2016 yılı ilk çeyreğine ilişkin finansal bilanço raporunu 26 Ocak 2016 salı günü yayınladı. Apple’ın tüm parametrelerde yüksek başarım sergilediği görülürken iPhone, iPad ve Mac ürün gruplarına dair satış adetleri ile net gelirler açıklandı…

Buna göre Apple’ın 2016 yılı ilk çeyreğinde 74 milyon 700 bin adet iPhone, 16 milyon 100 bin adet iPad ve 5 milyon 300 bin adet Mac  sattığı duyuruldu. Bu rakamlar iPhone için tüm zamanların en yüksek satış adetlerine işaret ediyor. Gelir ve karlılık detayları da bir hayli çarpıcı…

apple-music-all-devices-whitebkgrd-heroApple’ın geçtiğimiz 3 aylık dönemde 75 milyar 900 milyon dolar gelir elde ettiği ve dönemi 18 milyar 400 milyon dolar net karla kapattığı belirtildi. Bu rakamlar önceki çeyrekle karşılaştırıldığında ( 51 milyar 500 milyon dolar gelir/11 milyar 100 milyon dolar net kar ) oldukça ciddi bir yükselişi gözler önüne seriyor.

Ek olarak küresel düzeyde aktif olarak kullanılan apple cihaz sayısı da paylaşılan bilgiler arasındaydı. Rakamın 1 milyarı aştığı açıklandı.

Şirketin CEO’su Tim Cook konuyla ilgili açıklamasında ‘ekip’ vurgusunu yaparken ürünlerin kalitelerinin gelinen noktada bir numaralı faktör olduğunu sözlerin ekliyor.

Kısa kısa…

2016 gelirlerinin yüzde 68’ini iPhone satışları oluşturdu.

iPhone’u yüzde 9,3 ile iPad satışlarından elde edilen gelir izledi.

Apple Watch’ın da içerisinde yer aldığı ‘Diğer Ürünler’den yüzde 5,74 gelir elde edildi. Buradan yola çıkıldığında akıllı saat satışlarının gelir parametrelerine katkısının düşük olduğu anlaşılıyor.

Apple’ın kasasındaki nakit para miktarı 216 milyar dolara yükseldi.

Buraya tıklayın, 2016’da tanıtılması beklenen modellere yakından bakın.

Yazar: Ferhat Verdi, Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0