FBI’dan Playpen Adlı Zararlı Siteye Baskın!

FBI’dan Playpen Adlı Zararlı Siteye Baskın!

playpen-fbiFBI, çocuk istismarı odaklı web sitesi Playpen’i ve sitenin kullanıcı bilgilerini ele geçirdi. Ortaya çıkan manzara tek kelimeyle ‘korkunç!’ Detaylar FBI’ın geçtiğimiz aylarda izine rastladığı bir karanlık web (deep web) platformu olan yani tor ağları üzerinden sadece belli bir kesim tarafından erişimi mümkün olan Playpen adlı siteye sızmayı başardı. Site barındırdığı fotoğraf ve video içeriği ile konunun vehametini gözler önüne serdi…

fbiAnaokulu çağındaki çocukların dahi görüntülerinin yer aldığı bildirilirken çeşitli veriler de paylaşıldı. Buna göre 23 binden fazla müstehcen fotoğraf, aralarında videoların da yer aldığı Playpen adlı sitede 9000’den fazla indirilebilir dosya bulunuyor. 215 bin kayıtlı kullanıcıya sahip olduğu belirtilen site, mahkeme kayıtlarına göre ‘bebekleri’ etiketi ile arama yapılmasını bile kullanıcılarına sunuyor.

dark-webAçıklamaya göre 100 binden fazla ziyaretin gerçekleştirildiği Playpen’de 1300 doğru adresin tespit edildiği ve 137 kişi hakkında suç dosyası hazırlandığı da ifade edildi. Playpen, FBI’ın son yıllarda ele geçirdiği üçüncü büyük çocuk istismarı platformu.

playpenBu yasadışı platformlar, internetin en karanlık ve en korkunç yüzü olarak dünyanın çeşitli yerlerinde milyonlarca ruh hastası için aranan içeriklerin yer aldığı kanun dışı online mecra olma niteliklerini sürdürüyorlar.

Kaynak: USA Today

YORUM

Yorumlar 0