App Store, Play Store’a Oranla %75 Daha Çok Kazandı

App Store, Play Store’a Oranla %75 Daha Çok Kazandı

appanie2015 2

Analiz şirketi App Anie’nin 2015 raporlarına göre Apple’ın uygulama mağazası olan AppStore’un Google Play Store’a oranla %75 daha fazla gelir getirdiğini gözler önüne serdi. Üstelik Play Store’dan daha fazla uygulama indirilmesine rağmen…

Rapora göre 2015 yılında uygulama indirme sayısında App Store’u neredeyse ikiye katlayan Google Play Store elde edilen gelir açısından App Store’dan bir hayli geri kalıyor. Geçen sene Google Play Store’a oranla %70 daha fazla gelir elde eden App Store bu sene bu oranı %75’e çıkardı.

appstorevsplaystoreApp Anie bu verileri 1 milyondan fazla uygulamayı baz alarak elde etmiş. Bunların içinde her iki platformda da en iyi 100 yayıncının 94’ünün bulunduğunu da söylemekte fayda var. iOS platformunda Apple’ın kendi uygulamalarının (GarageBand, Keynote, Pages, Numbers vs) izlenmesi mümkün olmadığı için bu uygulamaların verileri yayınlanan rapora dahil edilememiş. Bu da Apple için mevcut rakamların aslında daha yüksek olabileceği anlamına geliyor. App Anie’nin aşağıdaki grafiklerinde yıllara göre değişen indirme sayılarını ve gelir oranlarını görebilirsiniz.

appaniie2015reportApp Anie’nin Apple hakkında bir diğer ilginç raporu ise Çin hakkında. Çin’deki uygulama indirmelerinin takibini yapan şirket Çin’in App Store’a en çok gelir getiren 3. market olduğunu ortaya çıkardı. Böyle giderse Çin’in bu konuda Japonya ve Amerika’yı geçip 1. Sıraya yerleşmesi bekleniyor.

Apple uygulamalarından yüksek gelirler elde etmeye devam ediyor. Geçen hafta yayınlanan bir rapora göre sadece Aralık ayında App Store’daki oyunlardan 1 milyar dolar gelir elde eden şirket geçen yıla oranla bu geliri %18 artırmış. Google Play Store’un indirme sayılara rağmen daha az gelir etmesi ise Play Store’daki ‘çöp’ uygulamalara ve cep telefonundan buzdolabına kadar her yerde gördüğümüz Android işletim sisteminin yaygınlığına bağlanıyor.

Apple böyle giderse her finansal çeykrekte bir rekor açıklayacağa benziyor…

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0