Spotify Sosyalleşme Yolunda

Spotify Sosyalleşme Yolunda

spotifysocial2Toplamda 75 milyon kullanıcısı ve 20 milyon abonesi bulunan çevrimiçi müzik dinleme servisi Spotify, mesajlaşma ve paylaşıma odaklı olan Cord Project ve Soundwave uygulamalarını bünyesine katarak insanların birbirleriyle müzik üzerinden daha çok etkileşime girmesini amaçlıyor.

Spotify insanların müzik dinlerken WhatsApp, Twitter ya da Snapchat’te takıldıklarını analiz ederek ‘insanlar birbirleriyle haberleşmek ve bir şeyler paylaşmak için bizim uygulamamızdan çıkmak zorunda kalmasınlar’ tarzı bir düşünceye kapılıp bu iki sosyal platformu bünyesine katmış. Spotify bunları karşımıza nasıl çıkaracak henüz bilmiyoruz. Gelin Cord Project ile Soundwave neymiş onlara bir bakalım…

Cord Project, Cord uygulamasından da bildiğimiz bir sesli mesaj platformu. Kaydettiğiniz ses parçalarını aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmak üzere tasarlanmış. Tıpkı WhatsApp ve iMessage’da olduğu gibi sesinizi kaydedip istediğiniz gruba ya da arkadaşlarınıza gönderebiliyorsunuz. Aşağıdaki videodan Cord’un ne olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Soundwave ise müzik bulmaya ve paylaşmaya odaklanmış bir sosyal uygulama. Last.fm benzeri bir çalışma mantığı olan Soundwave iOS ve Android cihazlarınızdaki müzik çalarları, Spotify, Pandora, Youtube Music, Deezer benzeri uygulamalardaki en son ve en çok dnilediğiniz parçaları otomatik olarak listeleyebiliyor. Uygulama içinde aynı zamanda mesajlama servisi ve ‘o anın müziğini’ paylaşma gibi özellikler barındırıyor. Aşağıdaki videodan da Soundwave’in ne olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.


Spotify bu satın alımlarla müzik dinleme deneyimi daha yenilikçi ve çekici kılmayı amaçlıyor. Müzik dinleyen insanların etkileşimi fikri ne kadar tutar hep birlikte göreceğiz. İsveç merkezli şirket bu hamlesiyle en büyük rakibi Apple Music’e karşı önemli bir avantaj elde etmek istiyor.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0