2016’da Güçlü Telefonların Ekran Çözünürlükleri Ne Olacak?

2016’da Güçlü Telefonların Ekran Çözünürlükleri Ne Olacak?

Akıllı telefonlar için 2016 büyük bir heyecanla başladı. Sayısız şirket için Ocak-Şubat dönemi son hedeflerin, planlamaların yapıldığı; üretimi devam eden/yüzde 99 hazır olan çok sayıda cihazın son detayları üzerinde durulduğu bir aralığı temsil ediyor. Kritik bir aralık…

screenPeki merakla beklenen 2016 akıllı telefonları potansiyel kullanıcıların karşısına ne gibi özelliklerle çıkacak? Daha da önemlisi hangi artıları ile diğerlerinden sıyrılmayı başaracaklar? İşte bu sorunun içerisinde yer alan bir diğer soruya odaklanacağı: 2016’da telefonların ekran çözünürlükleri ne olacak? iPhone 7’den Galaxy S7’ye HTC One M10’dan Xperia Z6’ya öne çıkacak cihazların ekranlarına ilişkin şimdiye kadar ortaya çıkmış detayları, bilgileri aktaracağız. Tercihinizi hangi cihazdan yana kullanmayı düşünüyorsunuz bilmiyoruz ama bu sene işiniz hiç de kolay değil. Başlıyoruz…

galaxy-s7Samsung Galaxy S7 ekran çözünürlüğü ve Galaxy S7 ekranı hakkında tahminler neredeyse ortak bir noktada birleşti. 5.1 inç ekranlı Galaxy S7 ve 5.7 inç ekranlı ‘Plus’ modeli için beklenen ekran çözünürlüğü 1440 x 2560 şeklinde. Yani ekran formunda Galaxy S6’nın ötesine geçilmesi beklenmiyor.

iphone-7iPhone 7 ekran çözünürlüğü ise şüphesiz yılın en fazla merak edilen teknolojik soru işaretlerinden. Apple’ın iPhone 6 ve iPhone 6s modellerinin ardından çok kritik bir adım atacağı aşikar. 2016 Eylül’ünde lanse edilecek model, benzersiz olmalı.

iphone-7-cinEn azından iPhone 5 ile iPhone 6 arasındaki kadar fark olmalı. Bu noktada iPhone 7 ekran ve ekran çözünürlüğü konusunda temel görüş QHD yani 1440 x 2560 çözünürlük değerinin altına düşülmemesi. En yüksek beklenti ise 4K. Apple, iPhone 6s’teki 4K video kaydı özelliğinden sonra iPhone 7’de de 4K ekranı (3840 x 2160) kullanıcılarına sunabilir. Devamında iPhone 7’ye dair iki ayrı konsept videosunu göreceksiniz. Mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz…

https://www.youtube.com/watch?v=238G3WDCPRM

lg-g5LG G5 ekranı da 2016 için en üst seviye tahmin ve iddialarla kaplı adeta.Ekran konusunda her zaman iddialı olan Koreli şirket, 2016’daki amiral gemisiyle de şaşırtabilir. 5.5 inçlik ekranda LG G5 ekran çözünürlüğü 4K (3840 x 2160) olabilir. İlginç ama daha aşağısı beklenmiyor desek yeridir.

xperia-z6Ve yılın iddialı akıllılarından biri de Sony’den gelecek. Japon teknoloji devi Xperia Z6 ile sınırları aşabilir. Aslında Xperia Z5 Premium ile 4K ekranı tüketici elektroniği dünyasına sunan firma için ‘daha fazla ne yapmayı planlıyor olabilir’ sorusu söz konusu. Ama beklentinin ilk aşamada Xperia Z6 ekran çözünürlüğü konusunda Full HD çözünürlük şeklinde olduğunun altını çizelim.

htc-one-m10HTC, 2015’te beklenmedik bir kabusla baş başa kalmış, global ölçekte tutulmayan bir amiral gemisi modele imza atmıştı. One M9 ile prestiji bir miktar hasar gören Tayvanlı şirketin 2016’da bir tür telafiye imza atması yönünde güçlü bir beklenti hakim.

İddialar HTC One M10 ekran çözünürlüğü için QHD çözünürlük formunun kullanılacağı tahmininde birleşiyor. Öte yandan 4K hamlesi de gelebilir.

vestel-venus-v3-habericiListeye bir de yerli üretici eklemek istedik. Bu noktada öne çıkarmak istediğimiz akıllı telefon Vestel Venus V4. Manisa’da üretilecak akıllı telefon için iddialı özellikler bekleniyor. Öte yandan ekranı ya da teknik detayları hakkında çok fazla tahmin bulunmuyor. Belki de bu yönde ilk tahmini TeknolojiTuru.com gerçekleştirecek.

Vestel Venus V4 ekranı 5.1 inç-5.3 inç aralığında olabilir. Vestel Venus V4 ekran çözünürlüğü ise Full HD formunda gelebilir.

Ekran çözünürlüğü nedir?

ekran-cozunurluk

YORUM

Yorumlar 3
 • comment-avatar
  fatih 6 sene

  5,7 qhd amoled ekran olacak.Diğer özellikleri: 4 gb bellek, 64 gb hafıza. 8/21 megapiksel çift flash kamera.3400 mAh pil. Parmak izi okuyucu. Nfc. Sıcaklık ve nem ölçer ve tamamı metal kasa.Venus ün premimum modeli olacak.Büyük ihtimal eylül ayında almanyadaki elektronik fuarında tanıtılır.

  • comment-avatar
   gürcan 6 sene

   Vestel Venus hepimizin milli gururu…

 • comment-avatar
  Veysel 6 sene

  V3 5070 modelini kullanıyorum çok memnunum 5570 modeli de eşimde var herkese tavsiye ederim yerliyi destekleyelim