Girişimciliğe Giriş

Girişimciliğe Giriş

Bir girişimcinin ilk yatırımcıları kimlerdir?

Girişimcilik hakkında çok şey yazıldı, çizildi; farklı boyutları ele alındı. Hindistan’dan İsveç’e dünyanın her yerinden on binlerce parlak fikrin büyüttüğü girişimler sadece bulundukları ülkeyi değil tüm dünyayı ilgilendirdi, örnek alındı. Günümüzde bir reklam ajansının doğuşundan tutun da yenilikçi herhangi bir projeye kadar çok sayıda konunun ortak noktası belli başlı birer hikayeye sahip olmasıydı. Doğdu, ‘doğruldu’, gelişti ve büyüdü on binlerce girişim özetle.

Girişimcilik hayatın önemli bir karar aşamasının sonuçları arasında yer alır. Düzen içindeki hayat formu, insanoğlunun geçmişten günümüze yanından hiç ayırmadığı parlak elmasları gibidir. İşe gitmek, belirli saatlerde çalışmak, mola vermek, yeniden çalışmak ve işten dönmek şeklindeki bu psikolojik elmas; insanın rahat bir çizgiden sapmaması anlamı da taşır. Yapılacak çok sayıda iş ve kazanılacak paralar vardır. Bununla birlikte kapsamlı bir fikir sürecidir. Bir büyük adımdır girişim aslında.

startupGlobal trendlerden değil, yaygın bir inanış ya da felsefe hiç değil. Girişimcilik, her zaman olduğu gibi özel; diğer tüm hislerden, öngörülerden farklı bir yerde. Anlamları arasında belki de merkezde aidiyet var. Bir fikir ya da ortaklaşa alınmış bir karar var. Her ne şekilde ve hangi koşullarda olursa olsun başarıya ulaşması ise aslında büyük bir mucize.

Düşünsenize ortalama bir girişimcinin ilk 10 girişiminden sadece 1’i başarıya ulaşabiliyor. Konu ne kadar ticari getiri hedeflerse hedeflesin durum öyle. Bu tüm dünyayı kapsayan bir istatistik, peki bir girişimci yola çıkarken ilk yatırımcıları kimlerdir? Kimler, onu bu zorlu yolda destekler, ne kadar umutsuzluğa kapılırsa kapılsın yanında olmak çaba sarfeder? Elbette anne, baba, belli bir kesimde akrabalar ve en yakın dostlar…

Bir girişim için mutlaka -ağırlıklı olarak- öngörülmesi oldukça zor giderler söz konusudur. Yani kısaca para olmazsa olmazlardandır. Giderler, planlar, belki fikir alınacak bir kimseyle çıkılacak akşam yemeği… Sayısızdır giderlere dair o etrafı sihir yüklü kalem. Tam olarak bu durumda aile veya eş-dost devrededir. Bir drone projesi, belki alışveriş odaklı internet sitesi her ne olursa olsun ilk yatırımcılar bellidir. Borç alınır veya destek sağlanır girişimciye. İşte bu girişimcinin ilk yatırımları arasındadır.

thumbnail-nerd-ornamentsCan simitleri

Girişimci için süreç zorludur büyük olasılıkla. Programlanan şeyler olduğu kadar sürprizler de her zaman söz konusu olabilmektedir. Tutulan bir ofis düşünün, aniden bozulan perde pervazı, sürpriz şekilde kırılan koltuk birer gider odağı anlamına gelmektedir. Durumun çok daha vahimleri teknolojik ya da iş gücü odaklı da olabilir.

İnternet sorunludur, iş yapması için anlaşılan kişi bir anda ortadan kaybolabilir, üstelik parasının bir bölümü de almıştır. Her şey olabilir. Kötü sürpriz denen o karanlık saymakla bitmez, elbette giderlerin yanı sıra psikolojik durumda oluşacak negatif ivme de. İşte bu noktada da devrede bir diğer itici güç nedeninde, o ilk yatırımcılar vardır: Aile vardır, yakın dostlar ve elbette yakın akrabalar vardır . Onlar cam simididir, ilk yatırımcılar…

İlk yatırımcılar

Psikolojik ve maddi, bir diğer deyişle fiziksel yatırım için yukarıda saydığımız kimseler hayati önem arz eder. Girişimcilerin yalnız başlarına çıktıkları yollar, emin olun zorludan çok ama çok öte bir form faktördür, sayısız kişi vardır o yollarda yapayalnız kalan ve tuhaf nedenlerle, hala açıklanamayan durumlarda kalıp kaybolan. Bu nedenle, girişimcinin ilk yatırımcılarına çok büyük görevler düşer. Onlar, önemli kararlar almak üzere olan ya da almış durumdaki yakınlarının yanından ayrılmamalı, ihtiyaç duyulduğunda desteklerini hazır tutmalı, girişimciye her daim destek olmalıdırlar.

Bir girişimci için ilk yatırımcılar bunlardır, bir diğer deyişle roketi ateşleyen fitiller bunlardır. Geleceğe dair itici güç tam olarak budur. Sırt sıvazlanır, başarıya dair hisler paylaşılır, beraber çıkılan ögle yemeğinde hesap ödenir mesela… Bunların hepsi ilk yatırımlardır, genellikle psikolojiyi iten güçlerdir hepsi. Sürecin altın anları, belki de gelecekte herkesin üzerinde konuşacağı milyonlarca dolarlık girişimin ilk emareleri, kıpırtıları… Sonrasında diğer girişimcilere gelir sıra, daha çok kazanç ve başarıyla birlikte.

girisimcilikBüyük görev

Girişimcilerin yalnız başlarına çıktıkları yollar, emin olun zorludan çok ama çok öte bir form faktördür, sayısız kişi vardır o yollarda yapayalnız kalan ve tuhaf nedenlerle, hala açıklanamayan durumlarda kalıp kaybolan. Bu nedenle, girişimcinin ilk yatırımcılarına çok büyük görevler düşer.

Sihir ve para

Girişimci için para olmazsa olmazlardandır. Giderler, planlar, belki fikir alınacak bir kimseyle çıkılacak akşam yemeği… Sayısızdır giderlere dair o etrafı sihir yüklü kalem. Tam olarak bu durumda aile veya eş-dost devrededir. Bir drone projesi, belki alışveriş odaklı internet sitesi her ne olursa olsun ilk yatırımcılar bellidir. Borç alınır veya destek sağlanır girişimciye. İşte bu girişimcinin ilk yatırımları arasındadır.

Sürecin altın değerindeki anları

Sürecin altın anları, belki de gelecekte herkesin üzerinde konuşacağı milyonlarca dolarlık girişimin ilk emareleri, kıpırtıları… Sonrasında diğer girişimcilere gelir sıra, daha çok kazanç ve başarıyla birlikte.

YORUM

Yorumlar 0