Android Kullanımını Kolaylaştıracak 10 İpucu

Android Kullanımını Kolaylaştıracak 10 İpucu

 Bu püfleri okuyup teorik bilgileri Android cihazınızın üzerinde uygulamanızı öneriyoruz…

Android akıllı telefon kullanım oranının Türkiye’de yüzde 80’e yakın olduğunu belirtiliyor. Tabletlerde ise oran yüzde 50 seviyesinde. Yoğun şekilde kullanıldığı, App Users okurlarının hatrı sayılır bir kesiminin Android kullanıcısı olmasından da anlaşılıyor. Peki milyonlarca kullanıcı cihazlarını kullanırken çok pratik şekilde uygulayacakları adımlarla yüzlerinin daha fazla güleceğini biliyorlar mı? İşte bu konuda Android kullanımını keyfe dönüştürecek, bir anda daha kolay forma getirecek 10 ipucunu sıraladık. Birkaç dakikanızı ayırıp bu püfleri öğrenmenizi, teorik bilgileri cihazlarınız üzerinde uygulamanızı öneriyoruz.

1- Işınlama özelliği

Star Wars: The Force Awakens son dönemin sükse sinema yapımı. Burada geleceğe dair fantastik kavram ve görüntülere tanıklık ediliyor. Peki Android cihazınızın da aslında çok ‘gelecek-vari’ niteliklerle dolu olduğunu biliyor muydunuz? Örneğin başka bir Android cihazına kendi cihazınızı dokunduradak veri transferi yapabilirsiniz. İnanılmaz değil mi? Detaylar şöyle…

Öncelikle cihazınızın NFC özelliğine sahip olması gerekiyor. Bu özelliği açtıktan sonra örneğin tıpkı fotoğraf, video paylaşımında olduğu gibi herhangi bir uygulama içinde paylaş butonuna dokunun. Listeden ‘Android Beam’i seçip telefonunuzu söyle bir kaldırın, başka bir telefon var mı etrafta? Tamam, işte ona yaklaştırın, dokunun! İşte bu, paylaştınız. Hepsi bu…

unnamed2- Hızlı ayarlar karşınızda aniden karşınızda

Akıllı telefon ya da tabletlerde ekran parlaklığı için ‘Ayarlar’, ‘Genel’ ‘Ekran Parlaklığı’ şeklindeki yolu izleyip, bir de üzerine ekran parlaklığı ikonuyla mücadele etmeniz gerekiyor. Aslında gerekmiyor, tüm bu yaptıklarınız işi ‘uzatan bir yoldan’ başka birşey değil. Kısa yolu şöyle…

Akıllı telefonunuzun ekranının üst kısmına parmağınızı getirin ve aşağı doğru iki kez kaydırın ya da iki parmağınızı yan yana getirip tek seferde kaydırabiliriniz. İkisinde de sonuç aynı; karşınıza hızlı bir ayarlar menüsü çıkacak. Burada sadece birer dokunuşla, saniyeler içinde kablosuz bağlantı, ekran parlaklığı, Bluetooth, uçuş modu gibi ayarları değiştirebiliyorsunuz. El fenerini aktif edebiliyorsunuz

anhdorid-l-quick-settings3- İkona bastır, gör!

3D Touch, iPhone 6s ile birlikte 2015’in sonuna adeta damgasını vurdu. Özellik, ekrana hafifçe bastırıldığında yeni fonsksiyonların önünü açıyordu. Ama şunu hepimiz biliyoruz ki bir ikonun üzerine bastırıldığında eskiden beri farklı fonksiyonlarla karşılaşılabiliyordu. Android’de bazı ikonların üzerine hafifçe bastırdığınızda ‘uygulamayı aktif etmenin’ haricindeki özelliklerle de karşılaşıyorsunuz. Örneğin Wi-fi ya da Bluetooth ikonuna dokunduğunuzda siste ayarları da karşınıza gelir.

4- Pil durumunu kontrol edin

Android cihazınızın pil tüketimi hakkında ne düşünüyorsunuz? Günü tamamlayabiliyor mu? Yoksa mobil şarj üniteleriyle haşır neşir günler mi geçirmeniz gerekiyor. Bu noktada kontrolü elinize almanızı tavsiye ediyoruz. Üstelik bunun için yapmanız gereken pek fazla birşey de yok…

Hızlı Ayarlar sekmesine gelin, en üstte yer alan pil tüketimi seviyesine tıklayın, bundan sonra karşınıza mucizevi bir tablo çıkacak. Burada en çok pil tüketen uygulamaları görebilir, üstelik tüketime dair detayları da takip edebilirsiniz.

Buradan hem uygulamaların pil tüketimine dair göstergeleri inceleyebilir hem de dilerseniz batarya tasarruf moduna geçiş yapabilirsiniz. Bu arada bazı oyun ve uygulamaların Android sisteminde aşırı pil tükettiği bilinir. Bunları tespit ettikten sonra gerekli gördüğünüz taktirde uygulama silmekten kaçınmayın.

5- Her gün alarm kurmak mı? Durun!

Android cihazınız sabahları uyanmak için ideal bir araç. Alarmı sayesinde her gün birbirinden ilginç uyandırıcı tonlarla güne başlayabiliyorsunuz. Kısayol özelliği ise alarm kurulduktan sonra artık Hızlı Ayarlar kısmına da entegre oluyor olması.

İlk alarmdan sonra cihazınızın Hızlı Ayarlar kısmına geçin, burada artık tarih ve saati de görebiliyorsunuz. Bu sayede hızlıca alarmı kurup cihazınızın sabah sizi uyandırmasını sağlayabilirsiniz.

6- Sesli Komut’u aktif etmek

Android 5.0 ve üzeri işletim sistemlerinde sesli komut özelliği bulunuyor. Bunun için ‘Ayarlar’ kısmına gelin, ‘Dil ve Girişler’i tıklayın. Ardından ‘Sesli Giriş’e gelin, ardından ‘Geliştirilmiş Google Hizmetleri’nin yanında yer alan ikona tıklayın. ‘OK Google Algılama’ya gelin ve buradan ‘Herhangi bir ekrandan’ etiketli seçeneği bulun. Bundan sonra talimatlar başlar, bundan sonra örneğin akıllı telefonunuzu uyandırmak istediğinizde ‘OK Google’ demeniz yeterli olacak. Güle güle kullanın.7- Uyarıları kontrol altında tutun

Bir bildirim alıyorsunuz ve bundan hiç memnun değilsiniz. O uyarı olmasa daha iyi olurdu diye düşünüyorsunuz, ancak bir türlü gerekli ayarları yapmak istemiyorsunuz. Yalnız değilsiniz, sizin gibi milyonlarca Android kullanıcısı var. Ama aslında yapmanız gereken şey çok basit. Uyarı geldiğinde dokunun ve asılı olarak kalsın. Uyarı gelen uygulama sizin karşınıza gelecek. Buradan uyarıyı yönetebilir, dilerseniz kapatabilirsiniz.

8- Tarayıcınızı değiştirmeye ne dersiniz?

Android kullanıcısı olarak hangi internet tarayıcısını kullanıyorsunuz? Arama kısmına örneğin ‘App Users’ yazdığınızda gerçekten fazlasıyla çok beklediğinizi mi düşünüyorsunuz. İnternet bağlantı hızınızı sorgulamanız önemli, ancak belki de tarayıcınız aslında düşündüğünüz kadar yetenekli değildir. Chrome, Firefox ve Dolphin Browser’ı öneririz. Emin olun, size diğer birçok tarayıcıdan daha yüksek bir gezinme hızı sunacaklar. Kemerlerinizi bağlamayı unutmayın!

9- Daha hızlı yazın

Android uygulaması SwiftKey ile daha hızlı yazabilirsiniz. Google Play’den indirebileceğiniz klavye uygulaması, çabucak cihazınıza entegre oluyor ve size alışılmışın dışında bir deneyim vaat ediyor.Hızlı ve pratik yazım metotları sunan uygulama tüm dünyada çok popüler. Ayrıca Swype’ı ve Go Keyboard’u da deneyebilirsiniz. Son olarak Türkçe harfleri gösteren Hacker’s Keyboard’a da göz atmanızda fayda var.

10- Android Assistant ile hızlanın

Android Assistant, ücretsiz bir uygulama. Sistemin optimizasyon işlevleri ile ilgileniyor ve bunu faydalı araçları sayesinde sağlıyor. Örneğin Startup Manager sizi hızlandırıyor. Ayrıca belleği tüketen uygulamaları devre dışı bırakarak da ek bir ateşleyici güc kazandırıyor cihazınıza. Onunla tanışın, pişman olmanız pek mümkün değil.

YORUM

Yorumlar 0