2016’da Tanıtılması Beklenen Apple Modelleri

2016’da Tanıtılması Beklenen Apple Modelleri

apple-gifts2015 yılı Apple için harika bir yıl oldu. Geçen yıl ürün gamını yeni MacBook, iPad Pro ve Apple Watch ile genişleten şirket, yeni Apple TV ve iPhone 6S’lerle de eski serilerini yenileyerek devam ettirdi.

2015’e ve geçmiş yıllara bakarak Apple’ın önümüzdeki sene ne gibi yenilikler tanıtacağını az çok kestirebiliyoruz, ayrıca bazı dedikodular bizlere bazı yeni ürünler hakkında oldukça sağlam ipuçları verebiliyor. Gelin hep birlikte 2016’da tanıtılması beklenen ürünlere yakından bakalım…

iPhone 7

Teknolojiyle yakından ilgilenen ya da ilgilenmeyen herkesin tahmin edebileceği gibi 2016 yılının sonlarına doğru yeni nesil iPhone’ların tanıtılması bekleniyor. %99 ihtimalle “iPhone 7” ismini alacak olan cihaz tıpkı 2 senedir olduğu gibi 4.7 ve 5.5 inç modelleriyle gelecek. iPhone 7 hakkında henüz çok fazla bir dedikodu çıkmasa da yeni cihazında kulaklık girişini değiştireceği konuşuluyor. Söylentilere göre iPhone 7’lerde klasik 3.5mm kulaklık jakını ortadan kaldırıp yerine sadece ‘all-in-one lightning‘ girişini konumlandıracak.

Yani seneye Apple, iPhone 7 ile birlikte yanında lightning kablosuna sahip bir kulaklık verebilir. Bu da demek oluyor ki  iPhone 7’de her yerde kullanılan o klasik 3.5mm’lik kulaklıklar işe yaramayacak. Zaten böyle bir şeyi yaparsa da ancak Apple yapar. Göreceğiz…

iPhone-7

iPhone 7 konseptlerinden biri

Yeni 4-inç iPhone

Geçen senelerde iPhone 6 piyasaya sürüldükten sonra ortaya atılan Apple’ın 4-inçlik yeni bir iPhone üreteceği iddiası bu sene daha da güçlendi. Apple hakkında yaptığı tahminlerde çoğunlukla doğruyu bulan KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo geçtiğimiz günlerde yeni bir rapor yayınladı ve Apple’ın 2016 yılının başlarında daha ekonomik bir model olması beklenen 4-inçlik iPhone 6C’yi tanıtacağını iddia etti.

Kuo, adı iPhone 6C olması beklenen cihazda yine TMSC ve Samsung üretimi A9 işlemcilerinin kullanılacağını ve cihazın tıpkı iPhone 6S’te olduğu gibi kenarları hafif kıvrımlı 2.5D ekran bulunduracağını söylüyor. Cihazın kamera kısmında ise iPhone 5S’e benzer 8 MP arka kamera ve 1,2 MP ön kamera olması bekleniyor. Kuo aynı zamanda iPhone 6C’nin en az 3 farklı renk seçeneğiyle geleceğinin de altını çiziyor. Cihazın kontratsız Amerika fiyatının ise 400-500 dolar olarak belirlenmesi bekleniyor.

iPhone-6C

iPhone 6C’lerin 5.Nesil iPod Touch’lar kadar ince olması bekleniyor.

iOS 10

Her sene yeni cihazlarla birlikte mobil işletim sistemi de yenileniyor. Açıkcası iOS 9 ile birlikte getirilen yeniliklerle beraber iOS 10’a ne gibi özellikler ekleyeceğini tahmin etmek zor. Muhtemelen yine klasik performans iyileştirmeleri ve Siri geliştirmeleriyle gelecektir. Yeni işletim sistemine dair ipuçlarını araştırdığımızda ise karşımıza Apple’ın cihazla birlikte yüklü gelen bazı gereksiz uygulamalardan kurtulacağı bilgisini elde edebildik. Biz artık ne değişebilir diye soraduralım Apple yine bizleri heyecanlandıracak bir şeyler bulacaktır.

Apple Watch 2

Nisan 2016’da yani Apple Watch piyasaya çıktıktan 1 yıl sonra karşımıza yeni nesil bir seri çıkabilir. Apple Watch 2’nin tanıtılacağından çok emin değiliz çünkü ilk Apple Watch piyasaya sürülmeden önce Eylül ayındaki iPhone etkinliğinde duyurusu yapılmıştı. Bu yılki iPhone etkinliğinde ise yeni bir Apple Watch’dan bahsedilmedi. Yine de Mart ayında yapacağı bir etkinlikle 2. nesil akıllı saat serisini tanıtıp Nisan ayında piyasaya sürebilir…

Olası akıllı saate dair dedikodular da yaygınlaşmaya başladı. Apple’ın videolu görüşmeler için yeni nesil akıllı saatinde bir FaceTime video kamera kullanacağı ise en güçlü iddialardan biri. Ayrıca Apple Watch 2’nin iPhone’dan bağımsız bir şekilde wi-fi bağlantısı kurabileceği ve kendi başında daha özgür bir cihaz olacağı konuşuluyor.

apple-watchYeniden tasarlanmış MacBook Air ve MacBook

Tayvan kaynaklı bir iddiaya göre yeni MacBook Air’ler şu anki halinden çok daha ince bir şekilde kullanıcılara sunulacak. 11-inç ve 13-inçlik modelleri bulunan MacBook Air ailesine 15-inçlik yeni bir modelin daha katılacağı da güçlü söylentiler arasında.

Diğer taraftan Apple’ın hali hazırda MacBook Air’lerden bile daha ince olan cihazı MacBook’un da 2016 yılında donanım iyileştirmeleri alması bekleniyor.

Açıkçası MacBook ailesinin kaderini bir hayli merak ediyorum. Yeni MacBook ve MacBook’lardan daha güçlü donanıma sahip iPad Pro’yla birlikte ortalık biraz karıştı. Apple’ın özellikle MacBook Air’lere yönelik hatırı sayılır bir hamle yapmasını bekliyorum.

macbook

Siri entegreli yeni OS X

Apple’ın masaüstü ve laptoplar için geliştirmiş oldu işletim sisteminin 2016’da da ufak tefek geliştirmeler alması bekleniyor. 2015’te tanıtılan El Capitan’a ek olarak ufak tefek performans iyileştirmeleri beklenen yeni işletim sisteminin en can alıcı noktası muhtemelen Siri entegresi olacaktır.

Yeni iPad Air

2014’te piyasaya sürülen iPad Air 2 karşımıza oldukça iddialı bir şekilde çıkmıştı. iPad Pro her ne kadar iPad Air 2’nin havasını bozsada Air 2 düşük maliyet ve dev bir tablet sevmeyenler için hala cazip bir cihaz.

Bu zamana kadar “iPad Air 3” hakkında hiçbir şey duymadık ama eğer Apple Air ailesine yeni bir üye katacaksa muhtemelen cihaza yeni teknolojisi 3D Touch’ı ekleyecektir. Ayrıca şimdilik sadece iPad Pro ile çalışan Apple Pencil desteği alması da olası görülüyor.

ipadairHatta belki yeni yeni bir iPad Pro (!)

Tamam tamam, biraz abarttım. Apple’ın yeni gözbebeği iPad Pro hali hazırda oldukça güçlü bir cihaz. Apple’ın 2016 yılı içerisinde yeni bir iPad Pro çıkarması pek olası görülmüyor. Yine de belli olmaz demekten kendimi alamıyorum. Yukarıda yazdıklarımın gerçekleşme ihtimalı kesin olmadığı gibi yeni bir iPad Pro’yla karşılaşıp karşılaşmayacağımız da kesin değil.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 1
  • comment-avatar
    Hamit 7 sene

    Bilgi ne kadar akıtılabilir veya en kısa sürede bilgi nasıl depolanırın cevabını buldum güzel bir yazı olmus.